Rodzaje ceramiki

Rodzaje ceramiki;
Mianem ceramiki określa się wyroby z wypalanej w piecach gliny poddawanej różnego rodzaju obróbce. Znajomość metody obróbki wpłynie w znacznym stopniu na jakość i metodę naprawy. Zacznij od obejrzenia całego wyrobu, następnie przyjrzyj się szkliwieniu i zdobieniom.

Biskwit
Jest to nieszkliwiona, biała porcelana. Bardzo trudno dobrać odpowiedni odcień barwy do retuszowania wyrobów nieszkliwionych.

Czarna kamionka bazaltowa
Czarna ceramika, z domieszką syderytu i bazaltu, po raz pierwszy wyprodukowana w manufakturze Wedgewooda w XVIII w.

Porcelana kostna
Jest to twarda porcelana z domieszką popiołu kostnego, nadającą jej nieskazitelną biel. Technikę jej produkcji opracowano pod koniec XVIII w.

Porcelit creamware
Kamionka wypalana w niższej niż zazwyczaj temperaturze. Szkliwo ołowiowe o kremowej barwie nie jest wodoodporne.

Porcelana twarda
Metoda wytwarzania porcelany twardej, znana w Chinach już od IX w., pozostawała dla Europejczyków tajemnicą do 1705 roku. Otrzymuje się ją przez wypalanie mieszanki
kaolinu (białej glinki porcelanowej), kwarcu i skalenia w temperaturze 900°C, szkliwienie i ponowne wypalanie w temperaturze 1300°C. Szkliwo łączy się.z porcelaną, nabierając niezwykłej twardości.

Fajans
Nieprzezroczyste wyroby fajansowe produkuje się z wypalanej gliny. Są one porowate i, jeśli mają być wodoodporne, wymagają szkliwienia.

Slipware
Jest to fajans zanurzany w mieszance wody z gliną o konsystencji śmietany. Technikę tę wykorzystuje się do zdobień, na niektórych naczyniach część powstałej w ten sposób glazury usuwa się, tworząc wzory.

Porcelana miękka
Ten typ porcelany produkowano przed rozpowszechnieniem się metody pozyskiwania porcelany twardej. Miękki surowiec do jej produkcji składa się z białej glinki połączonej ze szklistą mieszaniną piasku z krzemieniem. Szkliwo zapiekane w niskiej temperaturze nie wnika w samą porcelanę i wygląda na grubsze niż w przypadku porcelany twardej. Porcelana tego typu jest delikatniejsza i bardziej narażona na zadrapania.

Kamionka
Szorstki, nieporowaty gatunek fajansu, produkowany przez dodanie do gliny krzemienia lub pyłu kamiennego. Nierówne szkliwo solone powstaje w wyniku dosypania do pieca soli.