Usuwanie plam i zabrudzeń – Tafta

Usuwanie plam i zabrudzeń – Tafta

Tafty wyrabia się dzisiaj z najrozmaitszych włókien, więc często lepiej oddać sztukę odzieży do czyszczenia chemicznego, niż eksperymentować z praniem w domu. Źle wyprana tafta może utracić cały szyk.

Tafty z włókien octanowych i z wiskozy
 często służą do wyrobu kap, zasłon i powłoczek na poduchy. Można je prać ręcznie, w dużej ilości wody, żeby nie powstały załamania. Płucze się, wkładając i wyjmując z wody.
Najlepiej pranie takie przeprowadzać w wannie lub umywalce, żeby łatwiej było wypuścić brudną wodę i nalać nowej.

W celu zachowania sztywności tafty, wiesza się ją do odcieknięcia i nie wyciska. Należy zapobiegać powstawaniu śladów od sznurów na dużych sztukach, np. kapach. W tym celu na trzech lub czterech równoległych sznurach należy rozwiesić prześcieradło i na nim położyć kapę. Można też przypiąć brzegi kapy do kilku równoległych sznurów.

Tafty nylonowe należy prać ręcznie w ciepłej wodzie z płynnym detergentem. Płukać dwukrotnie i wieszać do odcieknięcia. Wśród taft nylonowych są tafty usztywniane, używane do wyrobu półhalek i podszewek.

Tafty usztywniane trzeba prać, zanim się bardzo zabrudzą. Na brudne zakłady u dołu odzieży należy przed praniem, kiedy tkanina jest jeszcze sucha, nałożyć preparat do wstępnego zapierania plam. Następnie rozpostrzeć zakład na płaskiej powierzchni i za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów z naturalnego włosia delikatnie usunąć brudne ślady.

Szczoteczkę moczy się w roztworze ciepłej wody pół na pół z detergentem. Następnie wkłada sztukę odzieży do dużej ilości ciepłej wody z łagodnym detergentem lub mydłem i pierze, nie wygniatając.

Należy dwukrotnie wypłukać lub przewiesić przez sznur i delikatnie spłukać mydliny. Przy takim postępowaniu, tkanina nie straci sztywności.

Jeśli konieczne jest prasowanie, robi się to ciepłym żelazkiem, kiedy tkanina jest jeszcze wilgotna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *