Usuwanie plam i zabrudzeń – Lodówka

Usuwanie plam i zabrudzeń – Lodówka

Raz na tydzień należy umyć ściany lodówki, pojemniki na warzywa i na mięso w chłodnym roztworze detergentu; opłukać i dobrze wysuszyć. Przetrzeć wnętrze lodówki wyżętą szmatką umoczoną w roztworze sody oczyszczonej: czubata łyżka sody (15 ml) na litr ciepłej wody. Jest to skuteczny środek myjący, który usuwa nieprzyjemny zapach, powstający wówczas, kiedy żywność w lodówce nie jest przykryta lub się popsuje. Następnie na środkowej półce stawia się na 48 godzin talerzyk z jedną łyżką (15 ml) ekstraktu waniliowego.

Dobrze jest wstawić w najdalszy kąt lodówki otwartą paczuszkę sody oczyszczonej. Pochłonie ona wszelkie zapachy. Sodę trzeba wymieniać co cztery do sześciu tygodni. Zużytą sodę wykorzystuje się, wsypując ją do odpływu zlewu, żeby rury straciły nieprzyjemny zapach, i rozpuszcza ciepłą bieżącą wodą z kranu.

Tanim i skutecznym pochłaniaczem zapachów jest węgiel drzewny. Duży kawałek takiego węgla trzeba namoczyć i w pojemniku na jajka wstawić do lodówki. Dzięki temu wnętrze lodówki nie będzie brzydko pachnieć. W handlu są dostępne najrozmaitsze pochłaniacze zapachów, które są równie skuteczne.

Podczas wilgotnej pogody zewnętrzne powłoki lodówki mogą się „pocić”. Należy je często wycierać czystym, suchym ręcznikiem. Jeśli gdzieś są resztki jedzenia, szybko rozwinie się pleśń.

Czarną pleśń z gumowych i plastikowych uszczelek wokół drzwi usuwa się roztworem zawierającym 3 części zimnej wody na 1 część wybielacza. Szpikulec do lodu owija się cienką szmatką zamoczoną w roztworze i przeciąga wzdłuż wyżłobień w uszczelkach. Należy uważać, żeby nie przebić powłoki. Szmatkę trzeba często przekładać. Równie dobrą metodą jest wyszorowanie uszczelek szczoteczką do zębów umoczoną w podanym wyżej roztworze.