Jedna kategoria naraz cz.2

Z tego powodu radzę zawsze myśleć o rodzaju przedmiotów, a nie ich lokalizacji. Zanim podejmiesz decyzję, co chcesz zachować, wyciągnij każdą pojedynczą rzecz: zbierz wszystko z jednej kategorii w jednym miejscu. Prześledźmy wszystkie kroki konieczne do wykonania na tym etapie, na przywołanym już przykładzie selekcjonowania ubrań. Decydujesz się zacząć od uporządkowania ubrań. Przeszukujesz każdy pokój w domu. Przynosisz każdą sztukę ubrania w jedno miejsce i rozkładasz na podłodze. Bierzesz do ręki każde ubranie i przyglądasz się, czy wywołuje ono w tobie radość. Tylko takie przedmioty zatrzymujesz. Powtórz cały proces dla każdej kategorii.

Jeżeli masz wiele ubrań, możesz podzielić je na takie podkategorie, jak góra, dół, okrycia wierzchnie i każdą z nich analizować po kolei.

Zebranie wszystkich rzeczy w jednym miejscu jest niezwykle istotne, ponieważ w ten sposób będzie możliwe zorientowanie się w ilości posiadanych dóbr. Większość ludzi odkrywa ze zdumieniem, że posiadają dwa razy więcej, niż przypuszczali. Zbierając rzeczy w jednym miejscu, możesz także porównać te, które mają podobny krój i łatwiej ci będzie zdecydować, które z nich zatrzymać.

Pozwól, że podam ci kolejny powód, dla którego warto wyciągnąć z szuflad, szaf i szafek wszystkie przedmioty z jednej kategorii i rozłożyć je na podłodze. Rzeczy, których nie masz na widoku, nie wywołują w tobie emocji. O wiele trudniej zdecydować, czy wywołują one radość czy nie.

Wystawiając je na światło dzienne i niejako przywracając im życie, o wiele łatwiej będzie ci ocenić, czy są źródłem pozytywnych emocji.

Ograniczenie się do jednej kategorii naraz w znacznym stopniu przyśpiesza proces sprzątania. Upewnij się zatem, że zebrałaś wszystkie przedmioty z kategorii, nad którą aktualnie pracujesz. Nie pozwól, żeby jakaś rzecz umknęła twojej uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *