Plamy z krwi

Plamy z krwi.

Poplamione krwią tkaniny nadające się do prania należy możliwie jak najszybciej zamoczyć w wodzie z solą lub w roztworze proszku enzymatycznego, nawet na dwie, trzy godziny. Prać w zimnej kąpieli lub w pralce, bez podgrzewania. Resztki plam można wywabić wybielaczem, w proszku lub w płynie, zależnie od rodzaju tkaniny (przestrzegać zaleceń producenta). Można też lekko zwilżyć wodą utlenioną (1 część wody utlenionej na 3 części wody), wywiesić w przewiewie i tak długo zwilżać, aż plama zniknie. Dobrze wypłukać, żeby usunąć resztki wody utlenionej. Cenne sztuki odzieży lepiej oddać do czyszczenia.

Plamy na materacu z gąbki zwilżać wodą utlenioną, aż plama zblednie.

Świeżą krew można czasem wywabić z tkanin nadających się prania za pomocą roztworu 1/2 łyżeczki (2 ml) soli w szklance (250 ml) wody. Następnie tkaninę moczy się w zimnej wodzie z proszkiem do prania. Świeże plamy z krwi na białej bawełnie można moczyć w zimnej wodzie z amoniakiem.

Plamy z krwi na dywanie trzeba osuszyć serwetkami, a następnie przykładać szmatkę zamoczoną w wodzie z solą – 1 łyżeczka (5 ml) soli na szklankę (250 ml) zimnej wody. Zwilżać i osuszać, aż plama zblednie. Zetrzeć czystą, wilgotną szmatką, żeby usunąć resztki soli. Jeśli plama pozostała, zmieszać wodę utlenioną pół na pół z ciepłą wodą i szczoteczką wetrzeć ten roztwór w runo. Miejsce ma być lekko wilgotne przez jedną do dwóch godzin, aż plama zblednie. Innym sposobem wywabiania plam krwi z dywanu jest natarcie ich pastą z boraksu i wody lub wybielacza w proszku i wody. Po wyschnięciu proszek z dywanu ściągnąć odkurzaczem.

Jeśli plamy z krwi zaschły, zwilżyć je odrobiną wody. Przykładać szmatkę z roztworem proszku do prania – 1 łyżeczka (5 ml) proszku na 1 szklankę (250 ml) letniej wody. Na przemian zwilżać i osuszać, aż plamy zbledną. Jeśli dywan jest jasny, zastosować wodę utlenioną jak wyżej. Uwaga: nie przeinaczać dywanu.