Pranie

Pranie

♦ Brudne rzeczy nie powinny być przechowywane ciasno upchnięte i bez dostępu powietrza, gdyż mogą się na nich pojawić plamy pleśni. Przed praniem trzeba posortować bieliznę według kolorów (jasne i ciemne), a następnie – zgodnie z zaleconą temperaturą prania, rodzajem tkaniny itp. Kolorowe ubrania mogą farbować, dlatego po raz pierwszy trzeba je prać oddzielnie.

♦ Jeśli na nowym ubraniu jest etykietka z ostrzeżeniami, np. „Prać oddzielnie”, „Farbuje”, „Nie prasować” albo „Tkanina uszlachetniona (apretura)”, to prawdopodobnie użyto do jego produkcji substancji chemicznych. Pozostałości barwnika i impregnatu mogą wywoływać u osób z wrażliwą skórą reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, zaczerwienienia i wysypka. Dlatego nowe ubranie, które będziemy nosić bezpośrednio na skórze, należy koniecznie wyprać.

Plamy należy usuwać przed praniem.

♦ Przed praniem przeciągamy kieszenie na lewą stronę, rozpinamy guziki i zasuwamy suwaki.

♦ Delikatne, kolorowe i wzorzyste tkaniny pierzemy w łagodnych środkach piorących. Nie wolno ich również moczyć w wodzie z proszkiem ani suszyć na słońcu lub na kaloryferze.

♦ Proszki (lub płyny) do prania z rozjaśniaczem, wybielaczem lub środkiem zmiękczającym są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dlatego powinno się je stosować jak najrzadziej.

♦ Zafarbowaną białą bieliznę można „uratować”, stosując dostępne w handlu odbarwiacze albo namoczyć w świeżym mleku i pozostawić tak długo, aż mleko skwaśnieje i zsiądzie się, a następnie wypłukać czystą wodą i uprać.

Informację o twardości wody z kranu możemy uzyskać w lokalnym zakładzie wodociągowym.

♦ Pożółkła bielizna odzyska kolor, jeśli namoczymy ją przed praniem w roztworze sody (1-2 łyżki sody na 10 litrów wody). Inna metoda to wymieszanie proszku do prania z solą do wywabiania plam (sklepy chemiczne) albo z paczką proszku do pieczenia. Używając soli do wywabiania plam, przestrzegajmy wskazówek umieszczonych na opakowaniu.

♦ Można także namoczyć odzież w odbarwiaczu (sklepy chemiczne), a następnie wypłukać ją lub wyprać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Stosując odbarwiacz, zawsze przestrzegajmy wskazówek producenta.

♦ Koronkowe biustonosze i figi, na których pozostały trudne do usunięcia żółte plamy, można odświeżyć odpowiednią farbą do tkanin (sklepy chemiczne).

Suszenie ubrań

♦ Ubrania powieszone razem z wieszakiem na sznurku na powietrzu mogą z niego łatwo spaść. Aby temu zapobiec, należy wieszać ubranie na dwóch wieszakach złożonych razem – każdy w inną stronę.

Suszenie ubrań na sznurku kosztuje o wiele mniej niż w suszarce lub pralko-suszarce.