Usuwanie plam

Usuwanie plam

Przebarwione lub zaplamione naczynie szklane należy napełnić wodą, wlać dwie łyżeczki amoniaku, zostawić na noc, a następnie wypłukać i wymyć.

Bardzo silne zabrudzenia można czasem usunąć po namoczeniu w roztworze sody kaustycznej (pół szklanki sody na 2 l wody). Pamiętaj o dokładnym spłukaniu szkła po zabiegu. Aby usunąć ślady po twardej wodzie, namocz naczynie w wodzie destylowanej lub roztworze wody z octem.

Nigdy nie próbuj likwidować plam przez ścieranie.
Alkohol często zostawia na szkle ciemne ślady. Najczęściej ofiarami tego typu zabrudzeń padają karafki, zwłaszcza gdy przechowuje się je zatkane korkiem.

Jeśli przedtem na naczyniu powstały osady węglanu wapnia, plamy mogą być bardzo trudne do usunięcia. Niestety, całkowite zlikwidowanie tego rodzaju plam jest niemożliwe, można je jednak próbować usunąć kwasem. Aby usunąć osad z alkoholu we wnętrzu naczynia, musisz je wypełnić do połowy octem z solą, a następnie wsypać ćwierć szklanki surowego ryżu lub piasku i przez jakiś czas intensywnie mieszać. Po dokładnym spłukaniu, odsącz z wody. Zabrudzone szklane blaty i półki czyści się szmatką skropioną denaturatem.