Wełna – czyszczenie, pranie

Wełna – czyszczenie, pranie

♦ Czystą wełnę i inne wełny wysokiej jakości, takie jak angora, moher, kaszmir, wełna wielbłądzia lub z lamy, należy ostrożnie prać ręcznie. Najpierw trzeba namoczyć odzież w letniej wodzie z dodatkiem odżywki do włosów albo natłuszczającego środka do prania, a następnie wyprać przez wyciskanie. Hukać kilka razy w letniej wodzie. Do ostatniego płukania dodaje się trochę gliceryny (apteka).

♦ Po wypłukaniu zawija się ubranie w ręcznik frotte i ostrożnie wyciska. Wyrób suszymy „na leżąco”, przy czym najlepiej włożyć białe ręczniki między przód i tył ubrania oraz do rękawów. Wełny nie należy suszyć na słońcu ani na kaloryferze.

♦ Ubrania opatrzone znakiem „Pranie w pralce automatycznej” albo „Superwash” pierze się w programie do prania wełny. Aby rzeczy nie niszczyły się w trakcie prania, do bębna pralki można włożyć najwyżej 1 kg odzieży. Każdą rzecz należy wcześniej odwrócić na lewą stronę i włożyć do starej poszewki na poduszkę. Razem pierzemy tylko ubrania jednakowego koloru z użyciem specjalnych środków do wełny; maksymalna temperatura prania wynosi 30°C. Wełnę można również prać w szamponie do włosów z dodatkiem gliceryny (łyżka gliceryny na 10 litrów wody).

♦ Odzież wełnianą można trochę zmiękczyć, mocno ją wygniatając, jeżeli zaś „drapie”, włóżmy ją na około 30 minut do letniej wody z dodatkiem 2 łyżek odżywki do włosów, a następnie szybko wypłuczmy, lekko wyciskając i rozkładając na ręczniku. Potem trzeba ją jeszcze raz luźno rozłożyć i naciągnąć, nadając jej odpowiedni kształt.

Woda do prania i do płukania powinna mieć jednakowy temperature; przy dużej różnicy wełna stwardnieje. Ponieważ wełny nie można wyżymać, trzeba ją krótko odwirować w pralce.

♦ Delikatne włoski wyprostują się, jeśli zapakujemy ubranie w plastikową torebkę i włożymy je na krótko do zamrażalnika. Można też „napuszyć” włoski zimnym podmuchem z suszarki do włosów, a następnie mocno strzepnąć ubranie.

♦ Aby białe ubrania z wełny szybko nie zżółkły, na każdy litr wody do prania dodajmy łyżeczkę boraksu (apteka).

♦ Nie ma potrzeby prać wełnianej odzieży po każdym założeniu. Często wystarczy ją tylko dobrze wywietrzyć.

♦ Niektóre wełniane ubrania można prasować. Aby nie pojawiły się na nich błyszczące plamy, należy prasować przez ściereczkę zwilżoną octem (prasowanie z parowaniem). Błyszczące miejsca na czarnych ubraniach można wyszczotkować zimną czarną kawą.

♦ Rozciągnięty ściągacz swetra odzyska pierwotny kształt, jeśli na krótko zanurzymy go w wodzie i dobrze wysuszymy. Na spodniej części ściągacza można także wszyć kilka gumek do kapeluszy.

♦ Supełki, które pojawiają się na wełnianych swetrach, można usunąć specjalną maszynką (supermarkety). Podczas strzyżenia powierzchnia swetra powinna być napięta.

♦ Aby ubrania z wełny i dżerseju nie rozciągały się, należy je składać, a nie wieszać na wieszaku.

♦ Wełniane rękawiczki pierzemy ręcznie w letniej wodzie i kładziemy do wysuszenia na podłożu dobrze wchłaniającym wodę. Rękawiczki będą bardziej odporne na działanie wody, jeśli po upraniu włożymy je na 10 sekund do zasadowego octanu glinowego.

Wełniane koce

Koce z wełny pierze się tylko w letniej wodzie i przy użyciu środka do prania wełny. Nie można ich wirować. Po praniu przewieszamy mokry koc na ukos na sznurku, tak żeby woda mogła ściekać z rogów. Dzięki temu koc równo się wysuszy. Po wysuszeniu można go w razie potrzeby wyczesać miękką szczotką do włosów.

Woreczek do prania delikatnej bielizny

Woreczek przeznaczony jest do prania niewielkich lub delikatnych ubrań w pralce automatycznej. Można go uszyć ze starej gęstej firanki. Na brzegach trzeba przyszyć sznurek do zawiązywania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *