Usuwanie plam i zabrudzeń – Krawat

Usuwanie plam i zabrudzeń – Krawat

Drogie krawaty z jedwabiu najlepiej oddać do pralni chemicznej, lecz można też wyprać je w domu w misce napełnionej płynem do czyszczenia chemicznego. Płyn taki jest łatwo palny, więc trzeba to robić w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, z dala od żaru i ognia.

Do czyszczenia plam używa się starej szczoteczki do zębów. Krawat trzeba poruszać w roztworze, żeby usunąć brud. Konieczne są rękawice ochronne, gdyż trzeba dwoma palcami wycisnąć płyn. Tak wyprany krawat suszy się w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Większość krawatów ma obecnie podszewkę z tkaniny, którą można moczyć w wodzie, więc po ostrożnym wypraniu, zachowują swój kształt. Krawatów się nie wyciska ani nie trze. Pierze się je ręcznie w letniej kąpieli, usuwając plamy szczoteczką do zębów. Dobrze płucze i wiesza do odcieknięcia na sznurze. Kiedy są jeszcze wilgotne, należy je wygładzić palcami. Jeśli konieczne jest prasowanie, najpierw trzeba nadać kształt (nawet przez fastrygowanie), a następnie prasować po lewej stronie żelazkiem parowym.

Krawaty wełniane z reguły trzeba przed praniem fastrygować wzdłuż boków i w poprzek w najszerszym miejscu, gdyż w przeciwnym razie tracą fason.