Plamy z przypalenia

Plama z przypalenia. Najpierw trzeba w niewidocznym miejscu wypróbować działanie wody utlenionej na tkaninę. Zmoczyć szmatkę w wodzie utlenionej (1 część perhydrolu na 3 części wody), rozłożyć na przypalonym miejscu i przycisnąć średnio gorącym żelazkiem. Otaczający materiał osłonić szmatką lub papierem pakowym, żeby się nie odbarwił, a plamę wystawić na działanie słońca, co jakiś czas zwilżając wodą utlenioną. Trzymać tak długo, aż plama zniknie.

Przypalenia na niektórych tkaninach są mniej widoczne, jeśli się je delikatnie przetrze drobnym papierem ściernym. To pozwala nastroszyć przypalone włoski, np. wełny, i zmniejsza połysk. Z przypaloną odzieżą trzeba się obchodzić delikatnie, gdyż przypalenie osłabia włókno.

Lekkie przypalenia można po prostu wybielić, zanurzając plamę w czystej zimnej wodzie i wystawiając na działanie silnego słońca.

Przypalenia na białych tkaninach należy zwilżyć wodą utlenioną, przykryć białą szmatką i przycisnąć średnio gorącym żelazkiem. Jeśli plama nie zeszła, ponownie zwilżyć wodą utlenioną i wystawić na działanie słońca na 2-3 godziny. Dokładnie wypłukać.

Przypalenia na tkaninach białych lub mających trwałe kolory można też zwilżyć sokiem z cytryny i wystawić na słońce. Co pół godziny ponownie moczyć sokiem, aż plama zniknie. Należy pamiętać, że takich plam nie wolno trzeć ani wykręcać, gdyż przypalenia osłabiają tkaninę. Dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Jeśli przypali się wełna lub włókno syntetyczne, tkanina może wręcz ulec zwęgleniu. Włoski są spalone, a włókna osłabione. Takiej tkaniny nie wolno skrobać, wykręcać ani trzeć.

Lekkie przypalenia na spodniach można wywabić pastą z boraksu i gliceryny. Przypalone miejsce pokryć pastą i zostawić na 12 godzin, po czym zeszczotkować. Wyprać spodnie w letniej kąpieli piorącej i dobrze wypłukać. Jeśli gliceryna zostawi tłu-stawą plamę, zmyć ją szmatką zmoczoną w ciepłym roztworze detergentu (nie trzeć).

Kiedy kosztowna sztuka wełnianej odzieży ulegnie poważnemu przypaleniu, trzeba ją oddać do dobrego krawca. Taki fachowiec może wymienić uszkodzony fragment, wstawiając pasujący kawałek materiału wycięty z zakładu lub innego miejsca. Miejsce reperacji jest niemal niewidoczne, a koszt jest nieporównanie mniejszy niż kupno nowej odzieży.

Przypalony czysty jedwab można pokryć pastą z sody oczyszczonej i zimnej wody. Kiedy pasta wyschnie, czyści sieją szczotką. W razie potrzeby zabieg powtórzyć. Dobrze wypłukać. Lżejsze przypalenia na białym jedwabiu można usunąć za pomocą wody utlenionej. Dobrze wypłukać.

Ślad przypalenia na dywanie można pokryć gęstą pastą z boraksu i ciepłej wody. Wetrzeć ją w runo. Kiedy wyschnie, odkurzyć i zmyć wilgotną szmatką; ponownie odkurzyć.