Plama z lakieru do paznokci

Lakier do paznokci rozlany na dywan należy natychmiast osuszyć serwetkami lub czymkolwiek, co jest pod ręką. Następnie trzeba wypróbować zmywacz do paznokci w niewidocznym miejscu. Jeśli nie szkodzi on włóknom, należy nałożyć go zakraplaczem i natychmiast osuszyć. Plamę zwilżyć ciepłym roztworem detergentu – 1 łyżeczka (5 ml) na 1 szklankę (250 ml) ciepłej wody. Zwilżyć i osuszyć wiele razy. Jeśli został jeszcze ślad, całkowicie go wysuszyć, pod plamę wsunąć grubą warstwę serwetek, zwilżać ją ponownie zmywaczem do paznokci. Często zmieniać serwetki. Uwaga: zmywacz zawiera aceton, więc zarówno acetonowy, jak i bezacetonowy nie może być stosowany w przypadku włókien octanowych.

Pozostałość. Barwne pozostałości można wybielić wodą utlenioną. Plamę zwilżyć wodą utlenioną i wystawić na działanie słońca, pilnując, żeby była stale wilgotna.

Tkaniny nie nadające się do prania trzeba oddać do czyszczenia chemicznego.

Lakier do paznokci można usunąć z dywanu również za pomocą płynu do czyszczenia chemicznego (jeśli dywan nie jest podgumowany lub z tworzywa syntetycznego). Uporczywe plamy wywabia się roztworem zawierającym 1 łyżeczkę (5 ml) detergentu, 1 łyżeczkę (5 ml) octu spirytusowego na 1 litr ciepłej wody. Nałożyć na plamę, a kiedy wyschnie, odkurzyć.