Niech porządkowanie będzie szczególnym wydarzeniem cz.1

Swoje kursy zaczynam od takiego stwierdzenia: niech porządkowanie stanie się szczególnym wydarzeniem. Nie sprzątaj codziennie. Kiedy to mówię, zapada zwykle pełne zdziwienia milczenie. Powtarzam wtedy jeszcze raz: sprzątanie powinno odbyć się tylko raz. Lub inaczej mówiąc, sprzątanie powinno być wykonane raz na zawsze w jednym odcinku czasowym.

Jeśli wydaje ci się, że sprzątanie to niekończące się zadanie, które należy wykonywać codziennie, to głęboko się mylisz. Są dwa rodzaje sprzątania: codzienne i specjalne. Codzienne sprzątanie polega na odkładaniu rzeczy na miejsce. Będzie ono zawsze częścią naszego życia, tak długo, jak będziemy potrzebowali korzystać z ubrań, książek i przyborów do pisania. Celem tej książki jest jednak zachęcenie czytelnika do jak najszybszego przeprowadzenia sprzątania o charakterze specjalnym.

Pełne sprzątanie, które robimy raz w życiu, pozwoli ci osiągnąć taki styl życia, jakiego pragniesz. Będziesz mogła cieszyć się czystą i uporządkowaną przestrzenią. Czy możesz mi z ręką na sercu powiedzieć, że można być szczęśliwym, gdy jest się otoczonym tyloma rzeczami, że nie pamięta się nawet, co gdzie jest? Większość ludzi rozpaczliwie potrzebuje uporządkować swój dom. Niestety, większości z nich nie udaje się podejść do zadania jako do „specjalnego wydarzenia” i zamiast tego ich pokoje przypominają składowiska różności. Mijają lata, a oni starają się bezskutecznie utrzymać porządek.

Musisz mi uwierzyć, że dopóki nie przeprowadzisz jednorazowego posprzątania domu, codzienne porządki będą skazane na niepowodzenie. Natomiast jeżeli uporządkujesz swój dom w pełni, każde następne sprzątanie będzie polegało na odłożeniu rzeczy tam, gdzie powinny się znaleźć. Stanie się to twoim nieuświadomionym nawykiem. Stosuję termin „specjalne wydarzenie”, ponieważ tak ważne jest, aby wykonać to zadanie w krótkim przedziale czasu, kiedy masz zapał i energię do działania.