Przechowywanie książek cz.1

Rozłóż wszystkie książki na podłodze. Kiedy już rozmieścisz ubrania, czas przejść do książek. Książki to jedna z tych rzeczy, których najtrudniej się pozbyć. Wiele ludzi mówi, że nie mogą się rozstać z książkami, niezależnie czy są zapalonymi czytelnikami, czy też nie. Tak naprawdę chodzi o sposób, w jaki rozstają się z książkami.

Jedna z moich klientek, trzydziestoletnia kobieta, pracująca dla firmy konsultingowej, kochała książki. Nie tylko przeczytała każdą aktualną książkę na temat biznesu, ale też posiadała bogaty zbiór powieści i książek ilustrowanych. Jej pokój był wypełniony pod brzegi książkami. Oprócz trzech regałów pod sufit, podłogę w jej pokoju zajmowało 20 stosów książek sięgających jej po pas. Kiedy tam weszłam, musiałam bardzo uważać, żeby na nie nie wpaść.

Powiedziałam jej to, co mówię wszystkim klientom: „Zacznij od zdjęcia książek z półek i rozłożenia ich na podłodze”.
Otworzyła szeroko oczy ze zdziwienia: „Wszystkie? Strasznie ich tu dużo”.
„Tak, wiem. Ale zdejmij je wszystkie”.
„Ale…” – zawahała się przez chwilę, jakby szukając właściwych słów. „Czy nie łatwiej będzie dokonać wyboru, teraz kiedy są na półkach i widzę ich tytuły?”

Książki zwykle są ustawione na półkach w rzędach, dzięki czemu ich tytuły są widoczne, tak więc rzeczywiście wydaje się, że segregowanie ich wtedy, kiedy są na półkach ma większy sens. Poza tym książki są ciężkie. Zdejmowanie ich z półek po to, żeby włożyć je tam z powrotem, wydaje się stratą czasu. Mimo to nie pomijaj tego kroku. Zdejmij wszystkie książki z regałów. Nie będziesz w stanie ocenić, czy dana książka przyciąga twoją uwagę, dopóki nie weźmiesz jej do ręki. Książki, które leżą niedotykane przez dłuższy czas na półce, podobnie jak ubrania i inne rzeczy, są w stanie uśpienia. Inaczej mówiąc, są niewidoczne. Na pierwszy rzut oka są niewidzialne, tak jak zielony konik polny na łące, który zlewa się ze swoim otoczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *