Plama z barwnika

Plama z barwnika

Plamy z barwników trudno usunąć, szczególnie jeśli zaplamionego materiału nie można namoczyć w odpowiednim wybielaczu.

W takim wypadku należy rozpostrzeć zabrudzone miejsce nad dużą miską w zlewie lub wannie i puścić zimną wodę, tak ją regulując, żeby z kranu szybko kapały na plamę krople (nie strumień). Co jakiś czas opróżniać miskę. Często po trzech, czterech godzinach takiego płukania plama znika.

Niektóre barwniki wypłukują się po długotrwałym moczeniu w chłodnym, stężonym roztworze detergentu.
Artykuły, które można wybielać, należy zamoczyć w słabym roztworze wybielacza w niemetalowym naczyniu na 6 do 8 godzin. Trzeba uważać, żeby nie stosować wybielaczy chlorowych do tkanin o specjalnej apreturze (typu non-iron itp.).

Niektóre inne plamy mogą zejść po zwilżeniu roztworem wody utlenionej pół na pół z wodą. Zwilżoną plamę wystawia się na działanie świeżego powietrza i słońca, pilnując, żeby cały czas, dopóki nie zniknie, była nasączona roztworem wybielającym. Dobrze wypłukać.

Tkaniny poplamione farbą do włosów należy wyprać w detergentach z dodatkiem octu. Białe tkaniny można potem dodatkowo wybielić.

Jeśli pranie zafarbuje w pralce, a zafarbowane sztuki są białe lub jasne, można spróbować podziałać na nie odbarwiaczem dostępnym w handlu.