Konserwacja metali

Konserwacja metali

Czyszcząc przedmioty wykonane z metalu zawsze podkładaj pod nie miękką szmatkę. Gdybyś postawił miękki metal bezpośrednio na stole, mógłbyś uszkodzić blat. Bądź szczególnie ostrożny czyszcząc przedmioty wykonane z kilku różnych materiałów; środki do czyszczenia metali mogą zniszczyć pozostałe substancje lub spowodować rozmiękczenie kleju łączącego je z metalem. I tak, na przykład, nie wolno moczyć w gorącej wodzie sztućców z rączkami z kości.

Używane na co dzień sztućce należy myć w ciepłej, wodzie z mydlinami, możliwie bezpośrednio po użyciu. Resztki jedzenia i moczenie w wodzie mogą doprowadzić do powstawania plam i zacieków.

Dodana do płukania łyżeczka musztardy skutecznie wyeliminuje ze srebrnych sztućców zapach ryb.
Garnki i rondle należy dobrze namoczyć w celu usunięcia spalenizny, następnie umyć (bez szorowania) w gorącej wodzie z mydlinami. Po osączeniu z wody, dokładnie wysusz; dotyczy to zwłaszcza garnków żeliwnych, mających tendencje do rdzewienia.

Materiały ochronne
Większość środków do czyszczenia metali do pewnego stopnia zabezpiecza je także przed śniedzeniem, lepiej jednak dodatkowo je zabezpieczyć. Przedmioty mosiężne można pociągnąć lakierem; chromowane – wazeliną; surowe żelazo i stal należy zagruntować i zamalować odpowiednią farbą, srebro powinno być przechowywane w woreczkach opóźniających śniedzenie lub w miękko wyścielonej szufladzie.