Czyszczenie powierzchni metalowych – Mosiądz Brąz Chrom Miedź

Czyszczenie powierzchni metalowych
Regularne czyszczenie i polerowanie zapobiegnie tworzeniu się rdzy. Gdyby jednak doszło do jej powstania, usuń ją specjalnym preparatem (odrdzewiaczem).

Mosiądz
Jeśli dany przedmiot nie był lakierowany, samo mycie nie przywróci metalowi świetności; będziesz musiał usunąć nalot płynem do polerowania. Jeśli kupiony w sklepie środek nie usunie nalotu, zmieszaj łyżkę soli z łyżką octu w szklance gorącej wody i przemywaj mosiądz tamponem z delikatnej wełny stalowej.
Nie musisz mocno trzeć – przygotowany roztwór rozpuści nalot.
Kiedy metal będzie już oczyszczony, zmyj go gorącą wodą z mydlinami, wypłucz, osusz i wypoleruj płynem. Jeśli metal jest bardzo zanieczyszczony i zaczyna śniedzieć, zanurz przedmiot w specjalnym roztworze lub zastosuj środek do usuwania rdzy.

Brąz
Nigdy nie czyść brązu materiałami ściernymi ani pastą do polerowania metali. Umyj przedmiot w ciepłej wodzie z mydlinami i dokładnie osusz. Wyroby brązowe eksponowane na powietrzu możesz zabezpieczyć cienką warstwą pasty woskowej.

Chrom
Do zmywania tłuszczu i brudu z powierzchni chromowanych wystarczy woda z mydlinami i miękka szczotka. Jeśli zauważysz przebarwienia, usuń je dodając do wody kilka kropel amoniaku. Nie używaj materiałów ściernych, by nie zetrzeć cienkiej warstwy chromu.
Po myciu spłucz wodą i osusz, a następnie przywróć blask wcierając pastę do polerowania powierzchni chromowanych.
Chrom nie rdzewieje, ale jeśli jego warstwa ulegnie przetarciu, znajdujący się pod spodem metal (zwykle miedź, żelazo lub stal) może zacząć korodować. Poproś fachowca o ponowne pokrycie powierzchni chromem.

Miedź
Z czasem miedź zmienia swój piękny czerwonawy kolor na ciemno szarobrązowy, który przerodzi się w śniedź. Miedź czyści się i poleruje tak samo jak brąz, staraj się jednak unikać radykalnych metod, by nie uszkodzić patyny. Dość bezpieczne jest zanurzanie w specjalnym roztworze chemicznym, nie używaj jednak wełny stalowej (chyba że osad nie chce ustąpić). Zamiast tego zmyj powierzchnię szorstką szmatką zanurzoną w roztworze soli i octu, a następnie wypoleruj miękkim gałgankiem zwilżonym płynem do polerowania metali.