Plamy na tkaninach – Atrament

Plamy na tkaninach – Atrament

Atrament. Najczęściej spotyka się plamy z niebieskiego, czarnego i czerwonego atramentu. Najbardziej uporczywe plamy pozostawia atrament specjalny do dokumentów. Jeżeli w ogóle uda się usunąć taką plamę, to jedynie kwaśnym szczawianem potasowym (solą szczawikową) lub kwasem szczawiowym. Inne atramenty kolorowe są roztworami barwników smołowych i plamy z nich można odbarwić (za wyjątkiem atramentu czerwonego) środkami wybielającymi. Na świeże plamy z atramentu działa się początkowo roztworem wodnym kwasu cytrynowego, co niekiedy wystarcza do uzyskania dobrych wyników’. Stare plamy z atramentu, zwłaszcza plamy, które przetrwały niejedno już pranie w wodzie, są utlenione i dlatego usuwa się je z trudem, a podczas ich wywabiania najczęściej następuje uszkodzenie tkaniny. Jeżeli są to plamy na tkaninach białych, wówczas działa się na nie roztworem wodnym nadmanganianu potasowego, a następnie kwasem szczawiowym. Pozostałe po tym zabiegu ślady plam wybiela się dodatkowo 1-procentową wodą utlenioną.

Niektóre kolorowe atramenty pozostawiają plamy, które można rozpuścić w alkoholu, należy zatem zawsze spróbować usunąć taką plamę alkoholem (uwaga: nie stosować w przypadku tkanin z włókien octanowych!). Na wyroby z włókien octanowych działa się ostrożnie benzyną, zaś po wyschnięciu tkaniny — rozcieńczonym roztworem podchlorynu potasowego. W przypadku tkanin kolorowych stosuje się duże rozcieńczenie i zachowuje daleko idącą ostrożność. Tkaniny wełniane są odporne na działanie gliceryny, toteż plamy z atramentu nasącza się gliceryną, a następnie zaś wymywa starannie wodą. Plamy z kolorowych atramentów rozpuszczają się również w środkach piorących lub w spirytusie mydlanym.

Niżej podano metodę, przy zastosowaniu której można usunąć zastarzałe plamy z atramentu z białych tkanin, jak np. z obrusów, z fartuchów roboczych, chustek do nosa itp. Otóż zaplamione atramentem miejsce zwilża się ciepłą wodą, a następnie skrapia roztworem wodnym kwasu szczawiowego. Po przemyciu plamy wodą przepłukuje się ją jeszcze krótko amoniakiem, po czym zanurza się zaplamioną tkaninę na kilka godzin w roztworze wodnym kwaśnego szczawianu potasowego. Po w)’jęciu tkaniny z tej kąpieli skrapia się ją roztworem wodnym nadmanganianu potasowego, a potem znów odbarwia się w roztworze kwasu szczawiowego. Dodatkowe wybielanie wybielaczem lub roztworem podchlorynu potasowego jest zakończeniem procesu odplamiania, po którym należy tkaninę wielokrotnie spłukiwać czystą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *