PLAMY NA PAPIERZE

PLAMY NA PAPIERZE – TAPETACH

Zaplamiony papier można czyścić chemicznie lub mechanicznie (przez wycieranie gumką do ołówków). Przy odplamianiu chemicznym papierów kolorowych (np. tapet) należy zachować dużą ostrożność, bowiem zawarte w chemikaliach środki wybielające mogą spowodować odbarwienie papieru.

Atrament. Plamy z atramentu zmywa się rozcieńczonym roztworem podchlorynu potasowego lub wody utlenionej z dodatkiem kilku kropel amoniaku. Można też spróbować usunąć plamy atramentowe kwasem cytrynowym. Jeżeli stosowanie tych chemiakaliów nie przyniesie pożądanych rezultatów, można spróbować usunąć plamy od atramentu kwasem szczawiowym lub kwaśnym szczawianem potasowym. W trakcie odplamiania usuwa się nadmiar chemikaliów bibułą, a na zakończenie zabiegu przemywa się oczyszczone miejsce małą ilością czystej wody. Nie należy mocno wycierać plamy, bo można w ten sposób uszkodzić papier.

Brud. Występujące na tapetach i innych papierach plamy z brudu zwilża się wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku i pozostawia do wyschnięcia. Innym sposobem usuwania brudnych plam z papieru jest kilkakrotne przecieranie zaplamionych miejsc podgrzaną mąką ziemniaczaną.

Krew. Papier zaplamiony krwią zwilża się lekko roztworem podchlorynu potasowego lub wodą utlenioną z małym dodatkiem amoniaku, po czym niezwłocznie odsysa się nadmiar cieczy bibułą.

Pleśń. Do usuwania plam z pleśni występujących na tapetach i innych papierach stosuje się roztwór składający się z 1 cz. kwasu salicylowego i 5 cz. wody. Roztworem tym zwilża się kilkakrotnie zaplamione pleśnią miejsce. W przypadku występowania pleśni na książkach należy zwilżyć plamy wodą i nasączyć delikatnie niewielką ilością roztworu formaliny.

Tłuszcz. Tłuste plamy usuwa się z powierzchni tapet za pomocą pasty sporządzonej z magnezji i benzyny. Można też zwilżyć benzyną kawałek bardzo nasiąkliwej bibuły i przycisnąć go mocno do plamy. Najlepiej jednak stosować pastę z magnezji, ponieważ po wyschnięciu jej resztki po prostu wykruszają się i odpadają.