Len

Len

Pranie. Ubrania z lnu w kolorze białym lub naturalnym można prać w pralce nastawionej na program dla tkanin delikatnych, w letniej wodzie. Len kolorowy trzeba prać w zimnej wodzie.

Lniane prześcieradła i obrusy znoszą pranie w pralce w ciepłej wodzie. Ta tkanina starzeje się bardzo dobrze: im częściej jest prana, tym jest bielsza i bardziej miękka.

Chcąc chronić tkaninę w czasie prania, wkładamy ją do poszewki, którą związujemy białym sznurkiem, i wyjmujemy przed odwirowaniem. Upraną odzież trzeba powiesić, by odciekła, albo rozłożyć na ręczniku, ale nie przesuszać, ponieważ suchy len staje się sztywny i bardzo trudno go prasować.

Prasowanie. Wyroby lniane prasujemy po lewej stronie, niezbyt gorącym żelazkiem. Potem zostawiamy tkaniny do wystudzenia. Aby usunąć zagniecenia, przed prasowaniem spryskujemy miejscowo krochmalem i zwilżamy. Prasujemy przez wilgotną zaparzaczkę.

Len szybko się gniecie, ale nie ma powodu do paniki na widok jakiejś fałdki. Ci, którzy ją zauważą, powiedzą sobie tylko, że jest to ubranie z naturalnego włókna dobrej jakości i że najwyraźniej osoba je nosząca nie lubi nylonu.

Przed wyjazdem w podróż i zapakowaniem lnianych ubrań do walizki trzeba je zawinąć w papier jedwabny, dzięki czemu będą miały potem mniej zagnieceń.