Plama z owoców

Plamy z owoców. Te plamy należy usuwać przed praniem wyrobu. Ciepło i czas utrwalają plamy z owoców, których w końcu nie daje się wywabić. Natychmiast po zaplamieniu tkaninę należy zwilżyć lub spryskać wodą sodową.

Plamę trzeba możliwie jak najszybciej wypłukać, najlepiej, kiedy jest jeszcze mokra. Wetrzeć detergent i zaprać. Wypłukać pod bieżącą wodą, możliwie najbardziej gorącą (zgodnie z rodzajem materiału). Tkaninę trzeba trzymać rozpostartą, żeby cały strumień wody trafiał na plamę.

Jeśli plama jest nadal widoczna, należy w nią wetrzeć pastę z boraksu i ciepłej wody, zostawić do wyschnięcia i wyszczotkować. W razie konieczności powtórzyć zabieg kilka razy.

Świeże plamy na tkaninach kolorowych, nadających się do prania, zwilża się szmatką zamoczoną w zimnej wodzie. Następnie trzeba napełnić miskę do połowy gorącą wodą z dodatkiem łyżki (15 ml) amoniaku i rozpostrzeć na niej poplamiony fragment tkaniny. Niech para przechodzi przez plamę; materiał nie powinien dotykać wody. Jeśli, po przeprowadzeniu testu z wodą utlenioną, tkanina się nie odbarwia, należy wylać na plamę kilka kropel wody utlenionej, kiedy nad miską wciąż jeszcze tworzy się para. Zdjąć tkaninę z miski i zwilżać wodą utlenioną, aż plama zniknie. Uwaga: jeśli w związku z tym trzeba kupić amoniak, wodę utlenioną i glicerynę, bardziej opłaci się oddać wyrób do czyszczenia chemicznego. Koniecznie trzeba poinformować osobę przyjmującą zlecenie o rodzaju plamy.

Świeże plamy z owoców, jeśli się ich nie zaniedba, zwykle schodzą w praniu. Ważne, żeby je zwilżyć, kiedy jeszcze nie zaschną, zwłaszcza plamy z gruszek, cytrusów i soku z bananów.

Stare plamy z owoców. Na plamę nałożyć glicerynę. Pozostawić na pół godziny, a następnie postępować jak wyżej. Gliceryna wtarta w wyschniętą plamę ułatwi jej usunięcie podanymi sposobami.
Jeśli tkanina nie nadaje się do prania, oddać ją do czyszczenia chemicznego. Koniecznie trzeba poinformować osobę przyjmującą zlecenie o rodzaju zabrudzenia.
Aby usunąć plamy po owocach z dywanów, trzeba najpierw zeskrobać możliwie najwięcej materiału. Na powstałą plamę nałożyć roztwór zawierający 1 łyżeczkę (5 ml) łagodnego detergentu i 1 łyżeczkę (5 ml) octu spirytusowego na litr wody. Pozostawić do wyschnięcia, po czym odkurzyć.

Czarne jagody, żurawiny, maliny, truskawki. Wyschnięte plamy z tych owoców na tkaninach nadających się do prania na mokro trzeba natrzeć z obu stron szarym mydłem. Następnie nałożyć na nie gęstą papkę ze skrobi kukurydzianej i zimnej wody, dobrze wetrzeć i zostawić na słońcu, aż plama zniknie. Jeśli potrzeba, powtórzyć za trzy dni.

Inny sposób wywabiania takich plam polega na zwilżeniu ich sokiem z cytryny (lub potarciu plasterkiem cytryny). Obficie spłukać wodą i wysuszyć. Uporczywe plamy moczy się co najmniej przez 15 minut w roztworze sporządzonym z łyżeczki (5 ml) łagodnego detergentu, łyżeczki (5 ml) octu i litra ciepłej wody. Następnie należy wyprać jak zwykle.