PLAMY NA MARMURZE, GIPSIE I KOŚCI SŁONIOWEJ

PLAMY NA MARMURZE, GIPSIE I KOŚCI SŁONIOWEJ

Atrament. Zaplamiony atramentem marmur zwilża się amoniakiem, kwasem szczawiowym lub roztworem kwaśnego szczawianu potasowego. Do tego celu może służyć także znajdujący się w sprzedaży zmywacz atramentu. Sporządza się pastę, w skład której wchodzi jeden z wymienionych środków oraz magnezja i woda. Papkę nakłada się na zaplamione miejsce. Niewielkie plamy powierzchniowe znikają zwykle już wówczas, gdy przetrze się je kilkakrotnie gałgankiem zwilżonym jednym z wymienionych środków.

Brud. Brud z marmuru próbuje się najpierw usunąć wodą z mydłem. Jeżeli zabieg ten nie daje efektów, na zaplamione miejsce nakłada się papkę z benzyny i magnezji. Zaplamioną brudem kość słoniową przeciera się spirytusem denaturowanym. W niektórych przypadkach zaplamione miejsca odtłuszcza się benzyną (np. klawisze fortepianu), po czym wybiela się je stężoną wodą utlenioną (uwaga na skórę rąk). Plamy z brudu na figurach gipsowych i popiersiach z kamienia należy pokryć papką z magnezji lub kredy strąconej i wody; po wyschnięciu resztki papki należy sczyścić szczotką.

Krew. Zaplamione miejsca szoruje się kilkakrotnie zimną wodą za pomocą szczotki. Do drugiej wody dodaje się wody utlenionej lub roztworu podchlorynu potasowego. Po wybieleniu należy obficie spłukać wodą zaplamione miejsce.

Likier, wino i kawa. Przygotować papkę z magnezji, sody oczyszczanej i kredy strąconej, następnie nałożyć grubą warstwę tej papki na zaplamione miejsce. Po wyschnięciu resztki papki należy starannie usunąć. Jeżeli po tym zabiegu plamy nie znikną, należy przetrzeć zaplamione miejsce rozcieńczonym kwasem solnym lub rozpuszczonym mydłem z dodatkiem odrobiny octu. Stosowany kwas solny powinien być bardzo rozcieńczony, ponieważ stężony kwas solny rozpuszcza marmur. Zmatowiałą powierzchnię marmuru można odświeżyć przez polerowanie woskiem.

Nikotyna. Na zaplamione nikotyną miejsce nakłada się papkę z magnezji i benzenu, pozostawiając ją aż do wyschnięcia. Plamy z nikotyny można usuwać tlenkiem cynkowym lub ługiem sodowym.

Rdza. Zaplamione rdzą miejsce przeciera się rozcieńczonym kwasem solnym. Czasami wystarczy roztwór kwasu szczawiowego lub kwaśnego szczawianu potasowego. Obie te substancje rozrabia się wodą na gęstą pastę, którą pozostawia się przez chwilę na powierzchni plamy, następnie starannie się ją zmywa.