Usuwanie plam i zabrudzeń – Kołdra

Usuwanie plam i zabrudzeń – Kołdra

Kołdry z pierza najlepiej oddawać je do czyszczenia chemicznego, lecz nie każda pralnia przyjmuje takie duże rzeczy. W razie nagłej konieczności można je więc prać w domu – ręcznie albo w pralce, nastawiając ją na najkrótsze pranie. Wystarczy jednak samo przewietrzenie, żeby odświeżyć puch lub pióra. W miarę możliwości należy unikać prania.

Puchowe rzeczy mogą się rozedrzeć. Wówczas puch zatyka ujścia w pralce. Dlatego przed włożeniem kołdry lub kurtki do pralki trzeba sprawdzić, w jakim są stanie. Jeśli rogi kołdry są zniszczone, przed praniem należy je wzmocnić materiałem w kontrastowym kolorze.

Kołdrę puchową pierze się w pralce przez nie więcej niż trzy minuty, w razie konieczności przerywając program, używać jak największej ilości bardzo zimnej wody i delikatnego detergentu. (Gorąca woda wymyje tłuszcz z piór, które zaczną nieprzyjemnie pachnieć). Plamy na wsypie trzeba wstępnie wyczyścić. W stare plamy z kawy lub herbaty wciera się pastę z boraksu i ciepłej wody. Na inne plamy przed praniem można zastosować środek do prania wstępnego w aerozolu lub zwilżyć je i wetrzeć w nie mydło do prania. Następnie delikatnie wyszorować szczoteczką do zębów.

Płukać przez dwie minuty, jeśli trzeba, przerywając program, a następnie odwirować do sucha. Kołdrę puchową można suszyć w suszarce, ale nastawionej na bardzo niską temperaturę, bo zbytnie gorąco może spowodować brzydki zapach piór.

Piorąc kołdrę ręcznie, trzeba to robić w wannie z korkiem i używać jak najwięcej zimnej wody.

Detergent rozpuścić w wodzie przed zamoczeniem kołdry. Prać przez wygniatanie. Po praniu roztwór piorący trzeba wypuścić z wanny, a kołdrę wycisnąć.

Płukać dwukrotnie w ten sam sposób. Jeśli nie ma suszarki ani wirówki, resztę wody należy usunąć, zawijając kołdrę w wielki ręcznik.

Suszyć na dworze w półcieniu, w przeciągu, najlepiej w wietrzny dzień. Wiesza się na kilkunastu klamerkach od bielizny i kilka razy przewraca, żeby wyschła na przestrzał.

Zbity puch lub pióra w miarę schnięcia należy rozpulchnić palcami.

Pranie starych rzeczy puchowych może osłabić szczelność materiału, z którego zrobiona jest wsypa. W takim wypadku należy je lekko spryskać krochmalem w aerozolu lub silikonowym środkiem ochronnym do tkanin, co ponadto dodatkowo zabezpieczy tkaninę przed ponownym brudzeniem się.

Spulchnianie puchu
Aby kołdra lub kurtka puchowa znowu były puszyste, należy je włożyć do suszarki z czystą piłeczką tenisową lub parą czystych tenisówek. Tarcie wzruszy puch i pierze.