Czyszczenie miękkich części mebli

Regularna konserwacja i czyszczenie miękkich części mebli przedłuży ich życie i świeży wygląd. Kurz i brud mogą trwale uszkodzić materiał, warto więc co tydzień mebel odkurzać, szczotkować i trzepać. Plamy i zacieki należy likwidować natychmiast po ich powstaniu, nim substancja weżre się w tkaninę.

Działania zabezpieczające
Spryskaj nowy materiał aerozolem przeciwkurzowym i stosuj go po każdym czyszczeniu. Pokrowce pomogą zabezpieczyć oparcia i podpórki foteli, najbardziej narażone na wycieranie. Podszewki przedłużą życie zasłon.

Tapicerka
Tapicerkę należy czyścić dwa lub trzy razy w roku specjalnym szamponem. Przed namoczeniem całej powierzchni, sprawdź w niewidocznym miejscu trwałość barwników, przyprasowując ciepłym żelazkiem zmoczony kawałek umieszczony między dwoma kawałkami białej bawełny. Jeśli nie wystąpią smugi, możesz zmywać dalej, jeśli na białej bawełnie odciśnie się kolor obicia, musisz je wyczyścić chemicznie.

Pranie pokrowców
Wszelkie rozdarcia należy przed praniem zacerować. Jeśli materiał nie nadaje się do prania w pralce, musisz go uprać ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego proszku. Pokrowce prasuje się, kiedy są jeszcze lekko wilgotne, po lewej stronie dla wzorów matowych i po prawej dla wzorów błyszczących. Materiały o specjalnym wykończeniu najlepiej suszyć metodą odciekania, materiały elastyczne można najczęściej prać w pralce i nie trzeba ich prasować. Przed suszeniem w wirówce przeczytaj dokładnie wskazania producenta.