Usuwanie plam i zabrudzeń – Pokrowiec

Usuwanie plam i zabrudzeń – Pokrowiec

Większość pokrowców z lnu lub bawełny można prać w domu. Jednak przed pierwszym wypraniem należy sprawdzić, czy kolory są trwałe, szczególnie jeśli wielobarwny wzór występuje na jasnym tle.

W tym celu trzeba rozłożyć pokrowiec na desce do prasowania, przykryć mokrą, białą szmatką i przycisnąć gorącym żelazkiem. Jeśli szmatka się zabarwi, jest to widoczna oznaka, że tkaninę trzeba czyścić chemicznie.

Zdjęte pokrowce trzeba dokładnie wy trzepać z kurzu i kłaczków. Tłuste plamy usuwa się, rozkładając zabrudzone miejsce na ręczniku i zwilżając gąbką zanurzoną w preparacie do czyszczenia chemicznego. Najlepiej zrobić to na dworze, z dala od ognia.

Pokrowce pierze się pojedynczo, namoczywszy uprzednio na 10 minut w letniej wodzie. Kąpiel piorąca powinna również być chłodna. Miejsca silnie zabrudzone, jak podłokietniki i zagłówki szoruje się miękką szczoteczką do rąk. Jeśli roztwór detergentu zrobi się bardzo brudny, trzeba go wymienić i kontynuować pranie. Płukać dwa razy. Do ostatniego płukania dodać pół szklanki (125 ml) octu, żeby ożywić kolory.

Rozwieszać rozpostarte, możliwie w półcieniu, zdejmować ze sznura lekko wilgotne.

Prasować lekko ciepłym żelazkiem, zwracając szczególną uwagę na fałdy i plisy. Można spryskać krochmalem w sprayu.

Pokrowce nakłada się na meble, kiedy są jeszcze lekko wilgotne. Łatwiej je wtedy rozciągać, ponieważ po wyschnięciu kurczą się i marszczą.

Po całkowitym wyschnięciu można je spryskać preparatem ochronnym, który zapobiegnie szybkiemu brudzeniu. Piorąc pokrowce w pralce trzeba się liczyć z tym, że brzegi mogą się wystrzępić.