Usuwanie plam i zabrudzeń – Pościel

Usuwanie plam i zabrudzeń – Pościel

Prześcieradła i powłoczki na poduszki. Przed włożeniem do pralki trzeba zszyć rozdarcia i załatać przetarte miejsca. Prać w gorącej wodzie z dodatkiem dobrego detergentu. Suszyć w pełnym słońcu i złożyć po zdjęciu ze sznura.

Kapy i narzuty. Jeśli można je prać, trzeba stosować się do instrukcji na metce. Włókna nylonowe, poliestrowe i bawełniane pierze się zwyczajnie, lecz jedwab sztuczny i prawdziwy oraz włókna octanowe wymagają czyszczenia chemicznego.

Kapy z pluszu doskonale nadają się na dziecięce łóżeczka i łatwo się piorą w pralce w gorącym roztworze detergentu. Płucze się je dwukrotnie i przewiesza przez sznur do suszenia, lewą stroną na wierzch. Wówczas włoski runa trą się o siebie i podnoszą.
Nowe pluszowe kapy tracą włos, lecz proces ten ustaje po kilku praniach. Po położeniu wypranej kapy na łóżku, można rozpylić na nią trochę lakieru do włosów lub krochmalu w rozpylaczu, żeby powstrzymać utratę włosa. Po praniu pluszu trzeba oczyścić filtr w pralce.

Koce. Wełniane koce pierze się ręcznie lub w pralce, wyłącznie w zimnej wodzie i w delikatnym detergencie do wełny. Pralkę nastawić na najkrótsze pranie i prać jeden koc na raz, po czym dobrze wypłukać. Odwirowanie przyspiesza schnięcie, co jest bardzo ważne dla wełny. Koce z włókien syntetycznych nie kurczą się w praniu, ale żeby były puszyste i miękkie, trzeba użyć bardzo zimnej wody i łagodnego detergentu lub płatków mydlanych.
Niektóre koce syntetyczne po wystawieniu na silne słońce płowieją, więc suszy sieje w wietrzny dzień w półcieniu.
Koce można też suszyć w elektrycznej suszarce nastawionej na niską temperaturę lub rozwieszone na dwóch sznurach, żeby umożliwić cyrkulację powietrza. Niektóre koce wełniane, suszone na słońcu wydzielają nieprzyjemny zapach, więc lepiej je suszyć w półcieniu na wietrze.
Kiedy koce wyschną, trzeba je silnie strzepnąć, żeby nastroszyć włoski. Satynowe lamówki prasuje się chłodnym żelazkiem. Złożony koc, jeśli jest wełniany, przechowuje się w plastikowej torbie lub powłoczce na poduszkę ze środkiem odstraszającym mole. Kocy syntetycznych mole nie atakują.