Usuwanie plam i zabrudzeń – Pościel

Usuwanie plam i zabrudzeń – Pościel

Prześcieradła i powłoczki na poduszki. Przed włożeniem do pralki trzeba zszyć rozdarcia i załatać przetarte miejsca. Prać w gorącej wodzie z dodatkiem dobrego detergentu. Suszyć w pełnym słońcu i złożyć po zdjęciu ze sznura.

Kapy i narzuty. Jeśli można je prać, trzeba stosować się do instrukcji na metce. Włókna nylonowe, poliestrowe i bawełniane pierze się zwyczajnie, lecz jedwab sztuczny i prawdziwy oraz włókna octanowe wymagają czyszczenia chemicznego.

Kapy z pluszu doskonale nadają się na dziecięce łóżeczka i łatwo się piorą w pralce w gorącym roztworze detergentu. Płucze się je dwukrotnie i przewiesza przez sznur do suszenia, lewą stroną na wierzch. Wówczas włoski runa trą się o siebie i podnoszą.
Nowe pluszowe kapy tracą włos, lecz proces ten ustaje po kilku praniach. Po położeniu wypranej kapy na łóżku, można rozpylić na nią trochę lakieru do włosów lub krochmalu w rozpylaczu, żeby powstrzymać utratę włosa. Po praniu pluszu trzeba oczyścić filtr w pralce.

Koce. Wełniane koce pierze się ręcznie lub w pralce, wyłącznie w zimnej wodzie i w delikatnym detergencie do wełny. Pralkę nastawić na najkrótsze pranie i prać jeden koc na raz, po czym dobrze wypłukać. Odwirowanie przyspiesza schnięcie, co jest bardzo ważne dla wełny. Koce z włókien syntetycznych nie kurczą się w praniu, ale żeby były puszyste i miękkie, trzeba użyć bardzo zimnej wody i łagodnego detergentu lub płatków mydlanych.
Niektóre koce syntetyczne po wystawieniu na silne słońce płowieją, więc suszy sieje w wietrzny dzień w półcieniu.
Koce można też suszyć w elektrycznej suszarce nastawionej na niską temperaturę lub rozwieszone na dwóch sznurach, żeby umożliwić cyrkulację powietrza. Niektóre koce wełniane, suszone na słońcu wydzielają nieprzyjemny zapach, więc lepiej je suszyć w półcieniu na wietrze.
Kiedy koce wyschną, trzeba je silnie strzepnąć, żeby nastroszyć włoski. Satynowe lamówki prasuje się chłodnym żelazkiem. Złożony koc, jeśli jest wełniany, przechowuje się w plastikowej torbie lub powłoczce na poduszkę ze środkiem odstraszającym mole. Kocy syntetycznych mole nie atakują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *