Naprawa ubytków farby i szkliwa

Naprawa ubytków farby i szkliwa

Odtwarzanie brakujących motywów rozpoczyna się od wymieszania farby w odpowiednim odcieniu z lakierem i naniesienie jej na powierzchnię, w celu odtworzenia koloru tła. a następnie miesza się kolory i retuszuje dekoracyjny wzór. Na całość nanosi się warstwę lakieru ochronnego.

Celem malowania zniszczonej porcelany jest zatuszowanie śladów po reperacji, zwłaszcza ukrycie wyraźnych linii spoin. Samo nałożenie grubej warstwy
farby nie wystarczy – wręcz przeciwnie, zaakcentuje tylko różnicę między dawnym szkliwem a uzupełnieniem. W celu ukrycia naprawy musisz właściwymi ruchami pędzelka „stopić” krawędź nowej łatki, niezależnie od jej rozmiarów, z otoczeniem. Staraj się, by plama nowej farby była możliwie jak najmniejsza. Jeśli musisz zamalować większą powierzchnię lub odtworzyć barwne lub nakrapiane szkliwo, osiągniesz lepsze rezultaty stosując rozpylacz do farb. Efekty mogą się okazać rewelacyjne, jeśli tylko dostatecznie opanujesz tę technikę malowania.

Niezależnie od techniki nanoszenia farby, zawsze sprawdź najpierw jej efekty na kawałku niepotrzebnej ceramiki i pamiętaj o idealnym dopasowaniu barwy nowej farby do tła.