Plama z moczu

Plamy z moczu. Świeże plamy z moczu są stosunkowo łatwe do usunięcia. Najpierw plamę dobrze spłukać, namoczyć w roztworze proszku enzymatycznego lub detergentu w płynie, a następnie wyprać jak zwykle. Można też natychmiast zwilżyć szmatką zamoczoną w wodzie z solą; później dobrze spłukać i wyprać jak zwykle. Jeśli kolor tkaniny uległ zmianie, plamę trzeba zwilżyć amoniakiem, a następnie znowu spłukać (nie używać amoniaku do wełny i jedwabiu). Żółte plamy na białych materiałach, takich jak prześcieradła bawełniane można wywabić w wybielaczu. Nie stosować wybielacza do tkanin o specjalnej apreturze, dzięki której np. wyrobów nie trzeba prasować, gdyż spowoduje wystąpienie żółtobrązowych plam.

Zaplamione moczem tkaniny moczy się przez 30 minut w wodzie (najlepsza jest gorąca, jeśli tkanina ją zniesie). Dodać detergent, uprać, po czym wypłukać. W razie potrzeby można zastosować wybielacz odpowiedni do rodzaju tkaniny. Jeśli kolor tkaniny uległ zmianie, zwilżyć amoniakiem, uporczywą plamę natomiast octem spirytusowym. Ponownie wypłukać.

Dobrym środkiem czyszczącym jest mieszanina octu spirytusowego i sody oczyszczonej. Szmatką nałożyć na dywan lub tkaninę.

Mocz rozlany na dywanie należy jak najszybciej osuszyć, żeby runo pochłonęło go jak najmniej. Następnie przygotować roztwór zawierający 2 łyżeczki (10 ml) proszku do prania, 1/2 szklanki (125 ml) ciepłej wody i 2 łyżki (30 ml) octu spirytusowego. Za pomocą szczoteczki do zębów wetrzeć roztwór w dywan. Pozostawić na 20 minut, a następnie zmyć czystą, wilgotną szmatką (nie trzeć).
Plamy z moczu z czasem ciemnieją, mogą też odbarwić cieńmy dywan. W takim przypadku można spróbować przywrócić kolor, zwilżając jaśniejsze miejsce roztworem amoniaku – 1 łyżeczka (5 ml) na szklankę (250 ml) zimnej wody. Dobrze jest najpierw sprawdzić działanie amoniaku na niewidocznym miejscu. Amoniak należy zmyć kilkoma czystymi, wilgotnymi szmatkami (nie trzeć).

Mocz zwierząt domowych i niektórych dzieci zostawia uporczywy zapach, utrzymujący się szczególnie podczas wilgotnej pogody lub w niewietrzonym pokoju. Do usuwania plam i zapachu można użyć preparatów dostępnych w handlu. Większość ma formę sprayu. Jeśli zapach nie znika, należy odwrócić dywan i wymyć oraz spryskać dezodorantem jego tył i leżący pod dywanem podkład.