Plamy ze smoły

Plama ze smoły. Natychmiast, za pomocą noża zdjąć możliwie największą ilość smoły. Rozpostrzeć splamione miejsce na grubym podkładzie z chusteczek i uderzać w plamę szczoteczką do zębów umoczoną w olejku eukaliptusowym. Kiedy chusteczki się pobrudzą, podłożyć nowe. Na koniec rozpostrzeć tkaninę nad talerzykiem, na plamę nalać więcej olejku eukaliptusowego i nadal uderzać szczoteczką lub delikatnie skrobać splamione miejsce nożem do smarowania. Osuszyć tkaninę szmatką i opłukać talerzyk. Powtarzać tak długo, aż smoła przestanie zabarwiać olejek.

Jeśli nie ma olejku eukaliptusowego, można zastosować terpentynę, czterochlorek węgla lub płyn do czyszczenia chemicznego.

Zaschnięta smoła. Należy ją zmiękczyć podgrzaną oliwą z oliwek, rozkładając splamione miejsce na podkładzie z serwetek. Następnie postępować tak, jak podano wyżej, stosując olejek eukaliptusowy jako rozpuszczalnik.

W pozostałą plamę wetrzeć detergent, zaprać i wypłukać pod bieżącą wodą, tak gorącą, jak można wytrzymać. Żółty ślad, który może ewentualnie pozostać, wybiela się, zwilżając wodą utlenioną i wystawiając na słońce. Pilnuje się przy tym, by plama była stale mokra. Dobrze spłukać.

Odzież nie nadającą się do prania na mokro trzeba jak najszybciej oddać do czyszczenia chemicznego.
Smołę, która znalazła się na dywanie, trzeba natychmiast możliwie jak najdokładniej zdjąć za pomocą noża. Jeśli zdążyła zaschnąć, trzeba ją rozmiękczyć ciepłą oliwą. Nakapać kilka kropel i zostawić, aż smoła będzie miękka w dotyku. Nadmiar oliwy zebrać serwetkami. Następnie delikatnie nakładać olejek eukaliptusowy lub terpentynę, na bieżąco zbierając smołę serwetkami.

Plamę zwilżyć następnie szmatką zamoczoną w następującym roztworze – 1 łyżeczka (5 ml) detergentu na 1/2 szklanki (125 ml) ciepłej wody. Jeśli smoła wniknęła w runo, roztwór wetrzeć szczoteczką do zębów. Wcieranie i osuszanie trzeba kontynuować tak długo, aż serwetki przestaną plamić się na żółto; wówczas zmyć czyszczone miejsce kilkoma czystymi, wilgotnymi szmatkami (nie trzeć). Do usunięcia śladów oliwy, którą zmiękcza się smołę, najlepiej zastosować płyn do czyszczenia chemicznego; jeśli oliwa pozostanie, będzie przyciągać brud. Osuszać na bieżąco.

Intensywne czyszczenie może spowodować, że na dywanie pojawi się czyste miejsce, odróżniające się od przybrudzonej reszty. Wówczas trzeba wyprać szamponem cały dywan.