Usuwanie plam i zabrudzeń – Abażury

Usuwanie plam i zabrudzeń – Abażury

Abażury z tkaniny można prać. Zanurza się je w roztworze detergentu i wielokrotnie obraca. Płucze pod bieżącą wodą, ręcznikiem usuwa nadmiar wody, jak najszybciej suszy.

Abażurów sklejanych nie wolno moczyć; klej nie wytrzyma działania wody. Zamiast tego trzeba je najpierw odkurzyć czystą szczotką do ubrania, a następnie wytrzeć smugi z obu stron kawałkiem starego ręcznika zwilżonego preparatem do czyszczenia chemicznego. Należy często obracać szmatkę, żeby usunięty brud nie osadzał się ponownie na materiale.

Brązowych plam przypalenizny, pochodzących od gorącej żarówki, za dużej lub za silnej do małego abażuru, nie da się usunąć. Materiał został osłabiony przez gorąco i próba wyczyszczenia plamy zwykle kończy się zniszczeniem abażuru.

Abażury pergaminowe należy regularnie odkurzać. Od czasu do czasu można je przetrzeć wilgotną szmatką lub wytrzeć gumką ołówkową albo kawałkiem niezbyt świeżego chleba. Trzeba to robić nad gazetą, żeby łatwo było zebrać spadające okruszki.

Abażury plastikowe lub z włókna szklanego można myć w letnim roztworze detergentów. Dobrze spłukać. Po wysuszeniu przetrzeć delikatnie szmatką z preparatem silikonowym.

Abażurów z bibułki, takich jak składane chińskie kule, nie wolno moczyć. Należy je dokładnie odkurzyć, a następnie nad starym prześcieradłem posypać mąką ziemniaczaną lub talkiem. Posypany abażur złożyć, owinąć luźno prześcieradłem i zostawić na 24 godziny. Po tym czasie ponownie odkurzyć.