Wybielacze chlorowe

Wybielacze chlorowe

Wybielacz chlorowy można stosować do białych tkanin bawełnianych, lnianych i syntetycznych. Usuwa plamy, lecz osłabia włókna, jeśli zbyt długo pozostaje na tkaninie. Nie wolno go używać do wybielania wełny, jedwabiu ani tkanin wystawionych na działanie światła słonecznego.

Wybielacz chlorowy trzeba rozcieńczyć, zanim użyje się go w pralce, a wybieloną odzież dokładnie wypłukać. Niestosowanie się do tych zaleceń może doprowadzić do odbarwienia, a nawet wypalenia dziur w tkaninie.

Środki ostrożności: dłonie należy zabezpieczyć rękawicami i unikać wdychania oparów. Nigdy nie mieszać wybielacza z amoniakiem ani środkami czystości zawierającymi amoniak i stosować tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Uwaga chlor!

Do moczenia tkanin i przedmiotów nie używać naczyń metalowych; nadają się do tego naczynia porcelanowe, szklane, emaliowane lub plastikowe.
Wybielacz chlorowy jest trujący. Kontakt ze skórą lub oczami może spowodować oparzenia i podrażnienia.
W żadnym wypadku nie wolno mieszać wybielacza z innym środkiem czyszczącym, z wyjątkiem środków piorących. Połączenie wybielacza z silnymi kwasami lub zasadami prowadzi do powstania śmiertelnie trujących gazów.