Usuwanie plam i zabrudzeń – Zasłony

Usuwanie plam i zabrudzeń – Zasłony

Wiele gotowych zasłon syntetycznych i na podszewce nie nadaje się do prania w domu. Należy je oddawać do pralni chemicznej. Choć jest to kosztowne, nie warto oszczędzać, gdyż tylko wówczas zachowają one swój wygląd. Natomiast pranie w domu może spowodować nieodwracalne zagniecenia i deformacje.

Zasłony dłużej pozostają czyste, jeśli od czasu do czasu odkurza się je odkurzaczem. Trzeba do tego używać specjalnie przystosowanej końcówki.

Firanki i zasłony zrobione z pojedynczej warstwy tkaniny oraz z tkanin syntetycznych należy zdjąć, strzepnąć i na 15 minut zamoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyprać ręcznie. Dwa razy wypłukać i powiesić do odcieknięcia; ciężar wody rozprostuje zagniecenia. Nie suszyć w pełnym słońcu. Zawiesza się je, kiedy tylko przestanie z nich woda kapać.

Zasłony bawełniane i lniane mogą się w praniu skurczyć. Zawieszenie ich, kiedy są jeszcze wilgotne, a następnie przewleczenie ciężkiego pręta przez dolny obrąbek nieco je rozciągnie oraz rozprostuje zagniecenia. Inne zasłony mogą wymagać prasowania gorącym żelazkiem (zawsze od góry do dołu, nigdy wszerz).

Przed pierwszym praniem zasłon lepiej wypróbować, czy nie puszczą koloru. Nigdy też nie należy prać ich w gorącej wodzie. Przed praniem moczyć przez 15 minut w zimnej wodzie z garścią soli. Wodę wylać, wlać roztwór delikatnego detergentu, i pozostawić na 5 minut. Prać w ciepłej wodzie i płukać dwa razy w zimnej, po czym natychmiast wieszać do wyschnięcia.

Długie, upinane draperie można przewieszać do obcieknięcia przez trzy lub cztery sznury do bielizny. Krótsze zasłony wiesza się pojedynczo, przypinając do sznurów za brzeg, wzdłuż lub w poprzek.

Stare, zniszczone zasłony trzeba prać bardzo ostrożnie. Składa się je luźno i wkłada pojedynczo (lub po dwie, jeśli są małe) do poszewek na poduszki. Moczy przez 15 minut, od czasu do czasu poruszając w chłodnym roztworze piorącym, po czym wyciska. Pierze się w podobny sposób i dwukrotnie płucze. Złożoną zasłonę wyjmuje się z powłoczki i zawija w ręcznik. Lekkie zasłony syntetyczne wiesza się od razu mokre, a inne suszy na dworze i, jeśli to konieczne, prasuje, uważając, żeby zbytnio nie naciągać zniszczonego materiału.

Rozdarcia i dziury można załatać dużym kawałkiem tkaniny zanurzonym w suchym krochmalu. Kawałek ten kładzie się następnie na rozdarte miejsce, przykrywa papierem pakowym i mocno przyciska średnio gorącym żelazkiem, aż łata przylgnie. Prawie nie będzie jej widać i z powodzeniem przetrwa do następnego prania.

Żabki do zasłon. Jednym ze sposobów oczyszczenia zardzewiałych metalowych żabek jest gotowanie ich w roztworze octu – 1 łyżka (15 ml) na 1 szklankę (250 ml) wody – przez 15 minut. Nie płukać, dobrze osuszyć. W pomieszczeniach wilgotnych, źle wentylowanych lub w domach nad morzem lepiej używać żabek plastikowych.