Usuwanie plam z substancji nierozpuszczalnych w wodzie

Usuwanie plam z substancji nierozpuszczalnych w wodzie.

Plamy, których nie można zmyć wodą, a także plamy na materiałach nie nadających się do prania, trzeba czyścić chemicznie. Przed użyciem środka czyszczącego wypróbuj jego działanie na niewidocznym fragmencie tkaniny.
Nanieś go zgodnie z instrukcją i zostaw na 15 minut, by sprawdzić, czy nie odbarwia materiału. Chcąc usunąć plamę, umieść tampon z białych serwetek papierowych lub z waty pod materiał, drugim zaś nanieś na prawą jego stronę środek czyszczący. Uważaj, by materiał za mocno nie nasiąknął i przesuwaj tampon od zewnętrznych krawędzi plamy ku środkowi, by nie uległa powiększeniu. Zmieniaj często tampony, a po każdej próbie osuszaj zaplamione miejsce. Kiedy plama zniknie, wypierz materiał lub oddaj do prania chemicznego.

Plama  –  Sposób usuwania

Kleje bezbarwne i kontaktowe – Zmywaj acetonem lub zmywaczem do paznokci nie zawierającym oleju, aż do zniknięcia plamy, następnie wysusz.

Kleje lateksowe i modelarskie – Usuń resztki kleju szpatułką, następnie oczyść środkiem do odplamiania na sucho.

Żywica epoksydowa – Po stwardnieniu nie daje się usunąć. Próbuj zmywać acetonem lub benzyną do zapalniczek, nim plama zaschnie.

Długopis i flamaster – Zmywaj spirytusem i środkiem do czyszczenia na sucho.

Stearyna (wosk) – Zeskrob tyle, ile się da, nożem. Ułóż nad plamą (a jeśli to możliwe, także i pod materiałem) lekko wilgotną bibułę lub serwetki papierowe i przeprasuj szybko ciepłym żelazkiem. Powtarzaj aż do całkowitego wchłonięcia wosku.
Plamy na meblach należy schłodzić kostką lodu i zeskrobać. Można też użyć środka do czyszczenia na sucho.

Guma do żucia – Schłodź kostką lodu do stwardnienia, a następnie zeskrob przed użyciem środka czyszczącego.

Krem, lody – Użyj środka do czyszczenia na sucho. Jeśli zaplamieniu uległy tkaniny, które można prać w wodzie, spróbuj najpierw zmyć roztworem boraksu lub biologicznym detergentem.

Sos – Jeśli zawiera tłuszcz, użyj środka do czyszczenia na sucho.

Tłuszcz – Usuń możliwie najwięcej za pomocą bibułki, następnie użyj środka do czyszczenia na sucho. Jeśli plama powstała na tapecie, nanieś na nią wacikiem odrobinę talku lub przyłóż bibułkę i przeprasuj szybko ciepłym żelazkiem, uważając by nie osmalić tapety.

Musztarda- Z tkanin, których nie można prać w wodzie, usuwaj spirytusem lub środkiem do czyszczenia na sucho. Stare plamy zmiękcz gliceryną i spłucz letnią wodą.

Lakier do paznokci – Użyj acetonu lub beztłuszczowego zmywacza do paznokci.

Olej i parafina – Usuń możliwie jak najwięcej bibułką, następnie zastosuj środek do czyszczenia na sucho. Smary rowerowe i samochodowe usuwaj olejem eukaliptusowym.

Farby i lakiery – Plamy z emalii i farb olejnych usuwa się rozpuszczalnikiem lub terpentyną. Farby celulozowe zmywa się acetonem. Świeże plamy z farby emulsyjnej  można spłukać zimną wodą. Zaschnięte plamy są raczej niemożliwe do usunięcia, możesz jednak spróbować użyć spirytusu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *