Usuwanie plam z substancji nierozpuszczalnych w wodzie

Usuwanie plam z substancji nierozpuszczalnych w wodzie.

Plamy, których nie można zmyć wodą, a także plamy na materiałach nie nadających się do prania, trzeba czyścić chemicznie. Przed użyciem środka czyszczącego wypróbuj jego działanie na niewidocznym fragmencie tkaniny.
Nanieś go zgodnie z instrukcją i zostaw na 15 minut, by sprawdzić, czy nie odbarwia materiału. Chcąc usunąć plamę, umieść tampon z białych serwetek papierowych lub z waty pod materiał, drugim zaś nanieś na prawą jego stronę środek czyszczący. Uważaj, by materiał za mocno nie nasiąknął i przesuwaj tampon od zewnętrznych krawędzi plamy ku środkowi, by nie uległa powiększeniu. Zmieniaj często tampony, a po każdej próbie osuszaj zaplamione miejsce. Kiedy plama zniknie, wypierz materiał lub oddaj do prania chemicznego.

Plama  –  Sposób usuwania

Kleje bezbarwne i kontaktowe – Zmywaj acetonem lub zmywaczem do paznokci nie zawierającym oleju, aż do zniknięcia plamy, następnie wysusz.

Kleje lateksowe i modelarskie – Usuń resztki kleju szpatułką, następnie oczyść środkiem do odplamiania na sucho.

Żywica epoksydowa – Po stwardnieniu nie daje się usunąć. Próbuj zmywać acetonem lub benzyną do zapalniczek, nim plama zaschnie.

Długopis i flamaster – Zmywaj spirytusem i środkiem do czyszczenia na sucho.

Stearyna (wosk) – Zeskrob tyle, ile się da, nożem. Ułóż nad plamą (a jeśli to możliwe, także i pod materiałem) lekko wilgotną bibułę lub serwetki papierowe i przeprasuj szybko ciepłym żelazkiem. Powtarzaj aż do całkowitego wchłonięcia wosku.
Plamy na meblach należy schłodzić kostką lodu i zeskrobać. Można też użyć środka do czyszczenia na sucho.

Guma do żucia – Schłodź kostką lodu do stwardnienia, a następnie zeskrob przed użyciem środka czyszczącego.

Krem, lody – Użyj środka do czyszczenia na sucho. Jeśli zaplamieniu uległy tkaniny, które można prać w wodzie, spróbuj najpierw zmyć roztworem boraksu lub biologicznym detergentem.

Sos – Jeśli zawiera tłuszcz, użyj środka do czyszczenia na sucho.

Tłuszcz – Usuń możliwie najwięcej za pomocą bibułki, następnie użyj środka do czyszczenia na sucho. Jeśli plama powstała na tapecie, nanieś na nią wacikiem odrobinę talku lub przyłóż bibułkę i przeprasuj szybko ciepłym żelazkiem, uważając by nie osmalić tapety.

Musztarda- Z tkanin, których nie można prać w wodzie, usuwaj spirytusem lub środkiem do czyszczenia na sucho. Stare plamy zmiękcz gliceryną i spłucz letnią wodą.

Lakier do paznokci – Użyj acetonu lub beztłuszczowego zmywacza do paznokci.

Olej i parafina – Usuń możliwie jak najwięcej bibułką, następnie zastosuj środek do czyszczenia na sucho. Smary rowerowe i samochodowe usuwaj olejem eukaliptusowym.

Farby i lakiery – Plamy z emalii i farb olejnych usuwa się rozpuszczalnikiem lub terpentyną. Farby celulozowe zmywa się acetonem. Świeże plamy z farby emulsyjnej  można spłukać zimną wodą. Zaschnięte plamy są raczej niemożliwe do usunięcia, możesz jednak spróbować użyć spirytusu.