Usuwanie plam z substancji rozpuszczalnych w wodzie

Usuwanie plam z substancji rozpuszczalnych w wodzie.

Tkaniny – z wyjątkiem wełny, jedwabiu i materiałów o nietrwałych barwnikach – należy natychmiast namoczyć w roztworze któregoś z przedstawionych poniżej środków czyszczących. Aby usunąć plamy z bielizny o trwałych barwnikach, naciągnij materiał nad zlewem, poprósz detergentem lub odplamiaczem w proszku, zalej gorącą wodą i wypłucz. Jeśli plama nie chce zejść, wetrzyj w nią delikatnie odplamiacz, spłucz i wypierz. Materiały, których nie można prać w wodzie, należy naciągnąć na wylot dzbanka i lać przez plamę zimną wodę. Jeśli plama pozostaje, podściel pod nią chłonny materiał, zetrzyj plamę tamponem namoczonym w odplamiaczu, zmyj gąbką namoczoną w wodzie i osusz. Jeśli trzeba, powtórz wszystkie czynności.

Plama  –  Sposób usuwania

Piwo – Usuń ją detergentem lub szamponem. Do plam zaschniętych rozmieszaj kieliszek octu spirytusowego w 0,5 l wody.

Krew  – Świeże plamy namocz w zimnej wodzie. Gotowanie utrwala plamy. Plamy zaschnięte przemywaj wodą z solą (pół łyżeczki na 0,5 l wody), detergentem biologicznym lub szamponem do dywanów.

Kawa, herbata, czekolada – Użyj roztworu boraksu, ewentualnie szamponu do dywanów. Plamy zaschnięte należy zmiękczyć przedtem gliceryną.

Soki owocowe i dżemy – Plamę na białym obrusie posyp solą, by powstrzymać jej rozprzestrzenianie, następnie spłucz wrzącą wodą. Możesz też użyć roztworu boraksu albo szamponu do dywanów.

Atrament – Spłucz zimną wodą i wypierz.

Sok z cytryny – Zmyj roztworem boraksu i wypierz.

Pleśń – Zeskrob pleśń, a następnie zmyj szamponem do dywanów.

Mleko – Świeże plamy zaschnięte zmywaj roztworem boraksu.

Nikotyna – Oddaj do pralni chemicznej lub zmyj detergentem.

Napoje chłodzące – Spłucz wrzącą wodą i wypierz.

Sadza- Zbierz nadmiar sadzy odkurzaczem, zmywaj detergentem lub szamponem, ewentualnie oddaj do pralni chemicznej.

Mocz – Zmywaj detergentem biologicznym lub szamponem do dywanów, dodając do roztworu szamponu kieliszek octu spirytusowego na 0,5 l wody.

Wymioty i ekskrementy – Jeśli trzeba, odsącz z płynu, a następnie przemyj biologicznym detergentem, roztworem boraksu lub szamponem do dywanów.

Woda – Ślady deszczu na filcu, aksamicie i tafcie można usunąć przytrzymując materiał nad parą z czajnika, niezbyt blisko dzióbka. Ślady alkalicznej wody pitnej usuwa się zmywając roztworem jednej łyżeczki octu spirytusowego na 0,5 l wody.

Wino – Podłóż chłonny tampon zapobiegający powiększaniu się plamy, zmywaj gąbką namoczoną w ciepłej, czystej wodzie, a następnie użyj szamponu do tapicerki. Namocz na pół godziny przed praniem w roztworze boraksu.