Kute żelazo

Kute żelazo

Kute żelazo można umyć wodą z mydłem. Do mycia bardzo zatłuszczonych elementów można dodać trochę amoniaku. Pamiętajmy żeby potem żelazo dokładnie wytrzeć, bo mogą się pojawić plamy z rdzy.

Teraz wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć żelazo.

To, które cały czas jest na dworze, pokrywamy specjalnym preparatem, dostępnym w sklepach z artykułami metalowymi, który zabezpieczy żelazo przed rdzewieniem. Dobre są też lakiery i farby antykorozyjne, których warstwa wystarczy na cały rok. Pamiętajmy, by położyć jedną warstwę farby antykorozyjnej podkładowej i dwóch warstw farby nawierzchniowej.

Przedmioty z kutego żelaza, znajdujące się w domu, konserwujemy, nacierając regularnie bezbarwnym woskiem pszczelim.

Żelazo kute oksydowane. Jeśli jakiś przedmiot z żelaza oksydowanego znajduje się stale na zewnątrz – sprawa konserwacji jest bardzo prosta: trzeba natrzeć cały przedmiot olejem roślinnym, a następnie poddać przez chwilę działaniu płomienia. Przy niewielkich rozmiarach wystarczy zapalniczka. Żelazo poczernieje i stanie się matowe, ale zachowa ciekawy, patynowany wygląd.

Żelazo kute czarne. Dla zachowania głębokiej czerni żelaza niepatynowanego ani niezardzewiałego trzeba ów przedmiot natrzeć czarną pastą do obuwia, pozostawić na pół godziny i wypolerować ściereczką niezostawiającą kłaczków.