Odświeżanie mebli

Odświeżanie mebli.

Meble są pokrywane lakierami szelakowymi bądź nitrocelulozowymi, więc do zmywania ich powierzchni można bez obawy stosować benzynę lub terpentynę. Do tego celu nadaje się również popularny środek do mycia parkietów „Agata”. Po umyciu należy nadać meblom połysk przez pokrycie pastą i wypolerowanie.

Pasty do mebli.

• 150 g wosku pszczelego lub ziemnego (cerezyny) i 100 g parafiny stopić na łaźni wodnej, po przestudzeniu dodać 190 cm3 benzyny, dokładnie wymieszać przez energiczne wstrząsanie i przelać do słoików lub puszek. Po ostygnięciu otrzymuje się mazistą pastę.

• 100 g wosku pszczelego lub ziemnego i 900 g terpentyny ogrzać na łaźni wodnej do rozpuszczenia się wosku, wymieszać i przelać do słoików lub puszek.

Płyn do mebli.

150 g wosku pszczelego lub ziemnego, 20 cm3 denaturatu, 6 cm3 wody amoniakalnej i 5 g olejku cytrynowego wymieszać z 1000 cm3 benzyny aż do otrzymania emulsji. Po dłuższym przechowywaniu wstrząsnąć przed użyciem. Rozprowadzić na powierzchni mebli cienką warstwę pasty lub płynu, po wyschnięciu polerować do połysku miękką szmatką.