Plama po winie

Plamy z wina. Plamę wywabić tak szybko, jak to tylko możliwe. Odzież trzeba spryskać lub zwilżyć wodą sodową. Tkaninę, np. obrus, po jak najdokładniejszym osuszeniu porządnie posypać solą.

Cenną odzież najlepiej zanieść do pralni chemicznej.

Wino rozlane na tapicerkę trzeba jak najdokładniej zebrać. Przykładać szmatkę z ciepłą wodą; na przemian zwilżać szmatką i osuszać. Pokryć plamę suchą serwetką i posypać talkiem. Przykryć drugą serwetką i przygnieść czymś ciężkim. Serwetki i talk wchłoną wilgoć z plamy. Ostrożnie zdjąć. Odkurzyć.

Aby usunąć plamę z czerwonego wina, które rozlało się na dywan, rozpuszcza się ją za pomocą białego wina, a następnie czyści zimną wodą i posypuje solą. Należy odczekać 15 minut, po czym odkurzaczem usunąć sól.

Inna metoda usuwania wina z dywanu polega na natychmiastowym jego zebraniu i spryskaniu plamy wodą sodową. Osuszać na bieżąco. Sporządzić gęstą pastę z boraksu oraz ciepłej wody i wetrzeć ją głęboko w runo dywanu za pomocą szczoteczki do zębów lub do rąk. Pozostawić na noc, po czym odkurzyć. Jeśli trzeba, powtórzyć nawet kilka razy.