Wyprana chusteczka higieniczna

Czasem zdarza nam się wrzucić do pralki odzież z nieopróżnionymi kieszeniami. Wskutek tego po praniu ciemne ubrania mogą być całe w białych kawałeczkach postrzępionych chusteczek higienicznych itp. Aby je usunąć, trzeba namoczyć płócienną chusteczkę do nosa w zmiękczaczu do tkanin i włożyć do suszarki razem z czyszczoną odzieżą. Włączyć suszarkę na 5 minut na średnią temperaturę. Większa część mechanicznych zanieczyszczeń zostanie wyłapana przez filtr, a pozostałe trzeba wyczyścić szczotką do ubrania.

Kłaczki i strzępki usuwa się z odzieży, cierpliwie czyszcząc ją wilgotną szmatką lub szczotką do ubrania, która indukuje elektryczność statyczną, kiedy przeciąga się ją mocno po tkaninie, i zbiera wszystkie okruszki na siebie.
Jednakże zanieczyszczenia odzieży kłaczkami można uniknąć, przestrzegając podanych niżej zasad:

  • Nie prać ciemnych rzeczy z białymi lub jasnymi.
  • Przed praniem wywrócić i oczyścić wszystkie kieszenie oraz mankiety. Dokładnie wyszczotkować. Są to bowiem miejsca, gdzie wszelkie strzępki najbardziej się gromadzą i skąd wydostają się podczas prania.
  • Serwetki i ubrania, ręczniki, pieluszki i nadające się do prania dywaniki to typowe artykuły, które łatwo się strzępią. Trzeba więc prać je oddzielnie, nie łącząc z innymi wyrobami.
  • Prać w dużej ilości wody. Nie wkładać do pralki zbyt dużo na raz. Dobrze płukać.
  • Wyroby z syntetyków pierze się wywrócone na lewą stronę.