Konserwacja tworzyw sztucznych

Konserwacja tworzyw sztucznych

Meble i inne powierzchnie plastykowe należy czyścić wilgotną szmatką uważając, by nie zarysowały ich ziarenka kurzu. Silniejsze zabrudzenia zmywaj płynem do naczyń, następnie spłucz wodą i dokładnie osusz.

Powierzchnie laminowane czyści się w taki sam sposób, pamiętając o dokładnym spłukaniu zapobiegającym powstawaniu smug. Wanny z tworzyw sztucznych najlepiej czyścić specjalnymi pastami nie rysującymi powierzchni, zaś abażury ciepłą wodą z dodatkiem detergentów. Plamy na zastawie stołowej usuwa się
płynem do mycia protez zębowych lub pastą zawierającą kwaśny węglan sodu. Nie używaj środków do szorowania. Wszelkie zacieki i świeże plamy usuwaj natychmiast, by zapobiec dalszym zniszczeniom.

Miękkie plastyki lepiej zmywać wodnym roztworem detergentów niż pastami, które sprawiają, że powierzchnia staje się lepka.

Sklejanie plastyków
Pęknięta i połamana plastykowa zastawa stołowa jest siedliskiem bakterii, należy ją więc wyrzucić. Natomiast meble i zabawki można doskonale skleić odpowiednim spoiwem.

Kleje kontaktowe znakomicie kleją tworzywa ABS (utensylia, rączki narzędzi), twarde tworzywa z grupy PCW (kabiny prysznicowe, meble) lub ozdobne laminaty (blaty stołowe). Po nasmarowaniu obu powierzchni i odczekaniu kilku chwil dociska się je do siebie.

Klej bezbarwny nadaje się do polistyrenu (wyposażenie łazienkowe, meble) i miękkiego PCW (zasłonki, żaluzje). Kleje na bazie żywicy epoksydowej są najdroższe, ale i najsilniej spajające. Używa się ich do klejenia tworzyw termoutwardzalnych (klamki, przełączniki), nylonu (kamisze) i acetalu (krany).

Likwidowanie plam
Niełatwe do usunięcia plamy, np. z atramentu, można zlikwidować wcierając w nie opuszkiem palca pastę do zębów, preparat do czyszczenia protez dentystycznych lub sodę do pieczenia.
Po kilku minutach należy miejsce zmyć. Część plam znika pod działaniem płynu do mycia naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *