Cement

Cement

Tłuste plamy na cemencie czy betonie można usunąć, posypując je detergentem do zmywarek.

Można też pozbyć się tych plam – częstych na przykład przed wjazdem do garażu – posypując je sodą. Zostawiamy tak na całą noc, a potem zamiatamy i spłukujemy wodą.

Inny sposób to posypanie plam z oleju żwirkiem dla kotów i pozostawienie na jakiś czas, aż żwirek wchłonie tłuszcz. Jeśli nadal widać plamy, trzeba użyć spirytusu mineralnego (tzw. white spirit): pokrywamy plamy alkoholem i na wierzch kładziemy gazety. Po kilku godzinach zdejmujemy papier i myjemy podłogę dobrym detergentem.

Przed zamiataniem podłogi garażu lub cementowych dróżek dobrze jest posypać je wilgotnymi trocinami, dzięki czemu w powietrzu będzie mniej pyłu.

Wygląd chodnika zabrudzonego bądź to z powodu pogody, bądź przez opony samochodów, można poprawić, myjąc go wodą z kwasem solnym w proporcji 1 część kwasu na 5 części wody. Na czas tej operacji trzeba koniecznie włożyć rękawice, a potem energicznie wyszorować plamy i zostawić wszystko na kilka minut. Na koniec chodnik należy dokładnie spłukać. Jeśli trzeba, można zabieg powtarzać, aż chodnik będzie czysty.

Świeżą plamę z tłuszczu da się z betonu usunąć, jeśli posypiemy ją suchym cementem. Kilka godzin powinno wystarczyć na wchłonięcie tłuszczu, potem trzeba tylko zamieść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *