Cement

Cement

Tłuste plamy na cemencie czy betonie można usunąć, posypując je detergentem do zmywarek.

Można też pozbyć się tych plam – częstych na przykład przed wjazdem do garażu – posypując je sodą. Zostawiamy tak na całą noc, a potem zamiatamy i spłukujemy wodą.

Inny sposób to posypanie plam z oleju żwirkiem dla kotów i pozostawienie na jakiś czas, aż żwirek wchłonie tłuszcz. Jeśli nadal widać plamy, trzeba użyć spirytusu mineralnego (tzw. white spirit): pokrywamy plamy alkoholem i na wierzch kładziemy gazety. Po kilku godzinach zdejmujemy papier i myjemy podłogę dobrym detergentem.

Przed zamiataniem podłogi garażu lub cementowych dróżek dobrze jest posypać je wilgotnymi trocinami, dzięki czemu w powietrzu będzie mniej pyłu.

Wygląd chodnika zabrudzonego bądź to z powodu pogody, bądź przez opony samochodów, można poprawić, myjąc go wodą z kwasem solnym w proporcji 1 część kwasu na 5 części wody. Na czas tej operacji trzeba koniecznie włożyć rękawice, a potem energicznie wyszorować plamy i zostawić wszystko na kilka minut. Na koniec chodnik należy dokładnie spłukać. Jeśli trzeba, można zabieg powtarzać, aż chodnik będzie czysty.

Świeżą plamę z tłuszczu da się z betonu usunąć, jeśli posypiemy ją suchym cementem. Kilka godzin powinno wystarczyć na wchłonięcie tłuszczu, potem trzeba tylko zamieść.