Plama z alkoholu

Plama z alkoholu

Rozlane napoje alkoholowe trzeba od razu zebrać, a plamę, w miarę możliwości, wywabić na świeżo. Natychmiast przyłożyć szmatkę lekko zmoczoną ciepłą wodą z jedną – dwiema kroplami płynnego detergentu. Wytrzeć czystą, wilgotną szmatką i możliwie najszybciej wysuszyć suszarką do włosów nastawioną na średnią temperaturę.

Plamy po napojach alkoholowych i owocowych po wyschnięciu mogą być niewidoczne, lecz z czasem i pod działaniem ciepła barwniki utleniają się i nie dają się usunąć. Przyłożyć szmatkę lub gąbkę z roztworem sody lub ciepłą wodą z dodatkiem odrobiny detergentu. Dobrze wypłukać. Wyschnięte plamy na tkaninach namoczyć wstępnie w roztworze proszku enzymatycznego i wyprać tkaninę w zwykły sposób.

Jeśli odzież nie nadaje się do prania na mokro, przykłada się szmatkę z zimną wodą i jak najszybciej zanosi do pralni chemicznej.

Odzież z zaschniętymi plamami po piwie czyści się, przykładając szmatkę z roztworem octu pół na pół z płynem do mycia naczyń, a następnie płucze w ciepłej wodzie.

Z dywanów trzeba natychmiast zebrać możliwie jak najwięcej rozlanego piwa. Na zaplamione miejsce przykłada się wykręcony ręcznik zanurzony w ciepłej wodzie. Następnie w szklance (250 ml) ciepłej wody trzeba rozpuścić 1 łyżkę (15 ml) proszku do prania i tym roztworem delikatnie zwilżyć plamę, na bieżąco ściągając wilgoć drugą, suchą szmatką. Powtórzyć zabieg kilka razy, po czym za pomocą kilku suchych szmatek usunąć możliwie jak najwięcej wilgoci. Dosuszyć miejsce suszarką nastawioną na niską temperaturę lub elektrycznym grzejnikiem z nawiewem. Świeże plamy często są prawie niewidoczne, ale z czasem brązowieją i stają się trudne do usunięcia.

Aby usunąć z dywanu wódkę czy inny napój alkoholowy wysokoprocentowy należy zbierać płyn możliwie jak najszybciej, tak długo, aż szmatka lub papierowa serwetka będzie sucha. Następnie plamę zwilża się roztworem sporządzonym z dwóch szklanek wody (500 ml) i łyżki (15 ml) detergentu do prania i od razu osusza, żeby nie przemoczyć dywanu. Trzeba to zrobić dokładnie, gdyż takie plamy, jeśli się ich całkiem nie usunie, z czasem brązowieją i nie dają się wywabić.

Z jasnego dywanu można wywabić taką plamę słabym roztworem wybielacza. Bierze się łyżeczkę (5 ml) wybielacza na ok. 1/4 szklanki (60 ml) zimnej wody. Na koniec zmywa się czystą, wilgotną szmatką i szybko suszy suszarką lub elektrycznym grzejnikiem z nawiewem.

Czerwone wino natychmiast trzeba zebrać serwetkami. Następnie sporządzić gęstą pastę z boraksu i zimnej wody, po czym wetrzeć ją głęboko w runo za pomocą szczoteczki do zębów lub do rąk. Pozostawić do wyschnięcia i odkurzyć. W razie konieczności powtórzyć nawet kilka razy.

Zawierające alkohol napoje, perfumy i lekarstwa niszczą powłokę drewnianych mebli. Natychmiast zebrać możliwie jak najwięcej płynu, starając się nie powiększyć plamy. Przykładać czystą wilgotną szmatkę i natychmiast osuszyć. Ocenić szkody. Jeśli mebel był dobrze konserwowany, ślad będzie słaby. Wówczas wystarczy mocno wetrzeć preparat silikonowy, od brzegów plamy ku środkowi. Następnie zgodnie z kierunkiem słojów wetrzeć olej lniany lub wazelinę, zmieszane z popiołem papierosowym. Po kilkuminutowym wcieraniu posmarować miejsce olejem lub wazeliną i pozostawić na co najmniej 12 godzin. Następnie wytrzeć i polerować jak zwykle.