Plamy ze szminki

Plama ze szminki. Szminka jest to barwnik na podkładzie z oleju. Woda i ciepło spowodują rozprzestrzenianie się i utrwalenie plamy. Żeby ją usunąć, należy przetrzeć olejem roślinnym i zostawić na 15 minut. Przykładać szmatkę z kilkoma kroplami amoniaku (jeśli tkanina nie jest jedwabna ani wełniana). W stare i zaschnięte plamy wciera się wazelinę i zostawia na 30 minut.

Niekiedy plamy ze szminki schodzą pod działaniem lakieru do włosów (należy wykonać próbę na niewidocznym miejscu). Plamę spryskuje się lakierem, pozostawia na kilka minut i delikatnie zmywa.

Aby usunąć szminkę z dywanu, trzeba zdjąć jej możliwie najwięcej za pomocą noża. Jeśli jest bardzo miękka, lepiej przedtem ją utwardzić, kładąc na niej plastikowy woreczek z kostkami lodu. Pozostawić na kilka minut, a kiedy szminka stwardnieje, da się bez trudu zdjąć.

Następnie sporządzić gęstą pastę z enzymatycznego preparatu do usuwania plam, proszku do prania wstępnego oraz wody i nałożyć ją na plamę. Pozostawić na 5 minut, po czym zdjąć giętkim nożem. Na zaplamione miejsce przykładać szmatkę z roztworem detergentu – 72 łyżeczki (2 ml) proszku do prania i 1/2 szklanki (125 ml) wody – na bieżąco osuszając czystymi serwetkami. Następnie przykładać szmatkę z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego. Kontynuować proces, aż plama zniknie. Na koniec kilka razy przyłożyć wilgotną szmatkę. Nie trzeć.