Plamy ze szminki

Plama ze szminki. Szminka jest to barwnik na podkładzie z oleju. Woda i ciepło spowodują rozprzestrzenianie się i utrwalenie plamy. Żeby ją usunąć, należy przetrzeć olejem roślinnym i zostawić na 15 minut. Przykładać szmatkę z kilkoma kroplami amoniaku (jeśli tkanina nie jest jedwabna ani wełniana). W stare i zaschnięte plamy wciera się wazelinę i zostawia na 30 minut.

Niekiedy plamy ze szminki schodzą pod działaniem lakieru do włosów (należy wykonać próbę na niewidocznym miejscu). Plamę spryskuje się lakierem, pozostawia na kilka minut i delikatnie zmywa.

Aby usunąć szminkę z dywanu, trzeba zdjąć jej możliwie najwięcej za pomocą noża. Jeśli jest bardzo miękka, lepiej przedtem ją utwardzić, kładąc na niej plastikowy woreczek z kostkami lodu. Pozostawić na kilka minut, a kiedy szminka stwardnieje, da się bez trudu zdjąć.

Następnie sporządzić gęstą pastę z enzymatycznego preparatu do usuwania plam, proszku do prania wstępnego oraz wody i nałożyć ją na plamę. Pozostawić na 5 minut, po czym zdjąć giętkim nożem. Na zaplamione miejsce przykładać szmatkę z roztworem detergentu – 72 łyżeczki (2 ml) proszku do prania i 1/2 szklanki (125 ml) wody – na bieżąco osuszając czystymi serwetkami. Następnie przykładać szmatkę z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego. Kontynuować proces, aż plama zniknie. Na koniec kilka razy przyłożyć wilgotną szmatkę. Nie trzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *