USUWANIE PLAM NA MOKRO

USUWANIE PLAM NA MOKRO

Często plamy można usunąć po prostu przez zmywanie ciepłą wodą (np. plamy z cukru). W tym celu napina się zaplamioną tkaninę na kubeczku, głębokim talerzu lub salaterce, następnie przelewa się zabrudzone miejsce kilkakrotnie czystą, ciepłą wodą, aż do momentu, gdy plama całkowicie zniknie. Wyroby włókiennicze z włókien polichlorku winylu (PCW), np. Vylan, są odporne na temperaturę do 50°C, toteż przy ich odplamianiu stosuje się jedynie letnią wodę. W przypadku tłustych plam metoda ta jest skuteczna tylko wówczas, gdy do wody doda się jakiegoś środka piorącego do prania delikatnych tkanin, środka pieniącego itp. Przed przystąpieniem do odplamiania na mokro określonej części odzieży należy zastanowić się, czy dana tkanina jest odporna na działanie wody. Jeżeli nie ma co do tego pewności, należy najpierw wykonać próbę w niewidocznym miejscu odzieży. W przypadku, gdy na tkaninie pojawią się plamy od wody, trzeba się zdecydować, czy można zwilżyć wodą cały ubiór. Istnieją tkaniny bardzo wrażliwe na działanie wody, jak również tkaniny, które w ogóle nie znoszą zetknięcia z wodą, jak np. brokat chiński i tkaniny mieniące się (changeant), które były barwione na zimno zasadowymi barwnikami bez zaprawy. W tym przypadku zaleca się więc daleko idącą ostrożność przed podziałaniem na tkaninę wodą lub rozpuszczonymi w wodzie chemikaliami. Najbezpieczniej jest próbować wywabić plamę benzyną. Często też kolorowe nici, wrobione w sztywne płótno w celu uzyskania odpowiedniego efektu, bywają nieodporne na działanie wody. W zależności od tego, w jakim stopniu substancja plamy wniknęła w tkaninę, przede wszystkim zaś w zależności od tego, od jak dawna istnieje plama, można wzmocnić działanie środka piorącego przez lekkie oklepywanie zaplamionej tkaniny tamponem lub szczoteczką (rysunek).

Czyszczenie odzieży na mokro szczotką

Można oklepywać tkaninę po obu stronach. Delikatne tkaniny lepiej oklepywać po lewej stronie bardzo miękką szczoteczką.

Po czyszczeniu na mokro nadmiar wody należy niezwłocznie usunąć z tkaniny. Do tego celu służy gąbka lub mocno wyżęta ircha. Można także wielokrotnie zawinąć wilgotną tkaninę w suche płótno (rysunek).

Po odplamieniu na mokro należy zawinąć odzież w ściereczkę i w ten sposób usunąć nadmiar wilgoci

Pozostałą po tych zabiegach osuszających resztkę wilgoci rozprowadza się równomiernie po tkaninie mocno wyżętą gąbką. Dzięki temu unika się powstawania tzw. otoczek plam (rysunek).

Pozostałą wilgoć rozprowadza się równomiernie na wszystkie strony gąbką z tworzywa sztucznego

Nawiasem mówiąc, otoczka może powstać bez winy osoby usuwającej plamę, jeżeli w czasie odplamiania nastąpi rozpuszczenie apretury tkaniny i wchłonięcie substancji apreterskiej przez środek zastosowany do wywabienia plamy. Tego typu otoczki usuwa się przez odparowanie tkaniny na dzbanku z wrzącą wodą.

Tkaniny odporne na działanie wody można odplamić przy jednoczesnym użyciu wody i rozpuszczalnika lub przy zastosowaniu specjalnego preparatu zawierającego rozpuszczalnik, jak np. mydło benzynowe lub terpentynowe. Odpowiednie wskazówki znajdują się w podstawowej części strony.

Jeszcze jedna rada dotycząca użytkowania wyrobów z włókien syntetycznych, np. z Dederonu lub Vylanu. Na skutek właściwości powinowactwa z tłuszczem tkaniny te łatwo wchłaniają brud i pot. Im więcej zaś potu wchłonie tkanina, tym łatwiej zatrzymuje w sobie kurz i brud. Dlatego też wyroby z tych włókien syntetycznych należy niezwłocznie po użyciu przeprać w zimnej lub w letniej wodzie. Sposób ten jest powszechnie stosowany do pończoch oraz tkanin białych i jasnych, które łatwo przyjmują szarawy odcień.