Czyszczenie złota

Czyszczenie złota

♦ Biżuterię ozdobioną przezroczystymi kamieniami szlachetnymi można myć tylko w wodzie z niewielką ilością szarego mydlą, a następnie dobrze wypłukać.

♦ Złoto odzyska połysk po zanurzeniu go na około 15 minut w roztworze wody i szarego mydła (o temperaturze pokojowej) albo w roztworze octu i soli, i wyczyszczeniu go miękką szczoteczką. Na koniec trzeba je dokładnie wypłukać w zimnej wodzie, ostrożnie wytrzeć flanelową szmatką i wypolerować irchą.

♦ Gładkie pierścionki czyści się pastą do zębów albo naciera je połówką cebuli, zostawia na kilka godzin, a następnie spłukuje czystą wodą i poleruje miękką szmatką.

♦ Biżuterię można też zanurzyć na 10 minut w wodzie o temperaturze około. 60°C z kroplą płynu do mycia naczyń i wyczyścić miękką szczoteczką, a potem wypłukać w czystej wodzie, wytrzeć miękką ściereczką i wypolerować irchą.

♦ Można również zanurzyć biżuterię na 15 minut w roztworze wody i płynnego amoniaku (2:1) lub w wodzie z tabletką do czyszczenia protez zębowych, a następnie wyczyścić miękką szczoteczką, spłukać ciepłą wodą i wypolerować miękką ściereczką.

♦ Cenniejszą biżuterię lepiej powierzyć jubilerowi, który przy tej okazji może również stwierdzić, czy nie wymaga ona jakiejś naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *