Czyszczenie złota

Czyszczenie złota

♦ Biżuterię ozdobioną przezroczystymi kamieniami szlachetnymi można myć tylko w wodzie z niewielką ilością szarego mydlą, a następnie dobrze wypłukać.

♦ Złoto odzyska połysk po zanurzeniu go na około 15 minut w roztworze wody i szarego mydła (o temperaturze pokojowej) albo w roztworze octu i soli, i wyczyszczeniu go miękką szczoteczką. Na koniec trzeba je dokładnie wypłukać w zimnej wodzie, ostrożnie wytrzeć flanelową szmatką i wypolerować irchą.

♦ Gładkie pierścionki czyści się pastą do zębów albo naciera je połówką cebuli, zostawia na kilka godzin, a następnie spłukuje czystą wodą i poleruje miękką szmatką.

♦ Biżuterię można też zanurzyć na 10 minut w wodzie o temperaturze około. 60°C z kroplą płynu do mycia naczyń i wyczyścić miękką szczoteczką, a potem wypłukać w czystej wodzie, wytrzeć miękką ściereczką i wypolerować irchą.

♦ Można również zanurzyć biżuterię na 15 minut w roztworze wody i płynnego amoniaku (2:1) lub w wodzie z tabletką do czyszczenia protez zębowych, a następnie wyczyścić miękką szczoteczką, spłukać ciepłą wodą i wypolerować miękką ściereczką.

♦ Cenniejszą biżuterię lepiej powierzyć jubilerowi, który przy tej okazji może również stwierdzić, czy nie wymaga ona jakiejś naprawy.