Plamy z naklejki

Plamy z naklejek. Naklejki dają się czasem usunąć za pomocą octu, który wciera się bezpośrednio lub zmoczoną szmatką. Z powierzchni nieabsorbujących, takich jak szkło i plastik, naklejki trudniej usunąć. Najskuteczniejsze są: zmywacz do paznokci, terpentyna i preparat w sprayu do wywabiania plam przed praniem.

Bawełnę należy zwilżyć rozpuszczalnikiem, który nalewa się obficie wokół naklejki. Naklejki foliowe nie absorbują, więc rozpuszczalnik trzeba wetrzeć przy krawędziach. Pozostawić na minutę lub dwie, a następnie powtórzyć raz lub dwa. Po takim zabiegu naklejka zwykle łatwo odchodzi. Miejsce po niej zwilża się rozpuszczalnikiem, który rozpuszcza klej.

Klej pozostawiony przez taśmę klejącą na ścianach, na których wieszano plakaty, można usunąć, nakładając nań spray do wywabiania plam przed praniem. Preparat ten usuwa także ślady po taśmie, jakie zostają na szybach, po malowaniu ram okiennych.

Etykietki fabryczne ze słoików dają się przeważnie odmoczyć, z wyjątkiem końcowego odcinka. Większość słoików przeznacza się do ponownego użycia, więc trzeba je oczyścić ze starych etykiet. Uporczywe ślady kleju usuwa się którymś z wymienionych wyżej preparatów. Używając sprayu, należy pamiętać, że pomieszczenie musi być dobrze wentylowane.