Środki do usuwania plam

Środki do usuwania plam:

Boraks stosuje się do wywabiania plam z owoców, herbaty i kawy, usuwania taniny z czajniczków i ekspresów do kawy oraz do zmiękczania twardej wody. W postaci pasty znajduje zastosowanie do usuwania zabrudzeń z dywanów.

Chlorek bielący jest dobrym substytutem wybielacza chlorowego. Proszek miesza się z wodą do konsystencji pasty i nakłada na wilgotną tkaninę, którą po każdym nałożeniu należy dokładnie spłukać w zimnej wodzie.

Detergenty w płynie i w proszku często doskonale usuwają świeże plamy z ubrań, które można prać na mokro. Proszek trzeba zmieszać z wodą, a płyn użyć bez rozcieńczania. Detergent rozprowadzić na plamie, rozcierając między palcami. Spłukać, trzymając naprężoną tkaninę pod strumieniem zimnej wody. Następnie odwrócić tkaninę i zabieg powtórzyć na drugiej stronie. Jeśli w instrukcji podano, że detergent w płynie trzeba wylać bezpośrednio na plamę, należy sprawdzić, czy nie ma zastrzeżeń na metce. Nie wszystkie płynne środki do prania można bezpiecznie wylewać wprost na tkaninę.

Detergenty w granulkach czy w płynie ?
Detergenty granulowane lepiej niż te w płynie usuwają błoto i glinę. Detergenty w płynie bardziej nadają się do usuwania plam tłustych i oleistych. Niektóre produkty mogą zawierać dodatkowo enzymy i wybielacze.

Gliceryna to składnik wielu dostępnych na rynku rozpuszczalników. W czystej postaci jest słabym rozpuszczalnikiem, lecz dobrym środkiem do rozmiękczania niektórych plam. Dostępna: sklepy chemiczne, drogerie.

Gorąca woda. Woda o temperaturze powyżej 60°C usuwa większość zabrudzeń ziemią i działa wyjaławiająco. Dotyczy to zwłaszcza białych tkanin bawełnianych, lnianych i bardzo zabrudzonych tkanin bawełnianych o trwałych barwach. Środki ostrożności: zmniejsza elastyczność niektórych włókien syntetycznych; może powodować „puszczanie” niektórych kolorów.

Kwas szczawiowy jest trującą substancją, sprzedawaną w postaci kryształków. Znakomicie nadaje się do usuwania rdzy.
Zalecenia: kwas szczawiowy jest trujący i trzeba się z nim obchodzić ostrożnie. Sposób utylizacji zużytego kwasu regulują odpowiednie przepisy. Substancję tę należy stosować, zachowując środki ostrożności i pracować w rękawiczkach. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.
Gdzie kupić: na specjalne zamówienie w sklepach chemicznych.

Kwasek cytrynowy. Niektóre dostępne na rynku środki do wywabiania plam zawierają kwas cytrynowy. Te, które zawierają także benzynę ekstrakcyjną są połączeniem rozpuszczalnika i wybielacza.
Środki ostrożności: przed użyciem zawsze należy przeprowadzić test. Produkty zawierające benzynę ekstrakcyjną należy stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Gdzie kupić: sklepy spożywcze.

Mydło. Do spierania plam używa się czasem tzw. szarego mydła. Mydło kąpielowe się do tego nie nadaje, gdyż zawarte w nim środki nawilżające, zapachowe, barwniki i dezodoranty same mogą zaplamić tkaninę.

Nafta oczyszczona od lat stanowi doskonały środek do usuwania osadów z twardej wody na wannach, zlewach i płytkach ceramicznych.
Środki ostrożności: Nafta jest łatwo palna i toksyczna; zachować środki ostrożności. Gdzie kupić: sklepy z artykułami metalowymi.

Ocet spirytusowy jest to rozcieńczony (zwykle 5% lub 10%) kwas octowy. Przed użyciem do czyszczenia tkanin z lnu i bawełny, należy go jeszcze bardziej rozcieńczyć. Ocet zmienia kolor niektórych barwników, więc zawsze najpierw trzeba przeprowadzić test.

Odrdzewiacz. Środek ten natychmiast usuwa rdzę. Środki ostrożności: należy nakładać go w rękawicach. Gdzie kupić: sklepy z artykułami metalowymi.

Olejek eukaliptusowy. Eukaliptusy są roślinami wysoko cenionymi nie tylko dlatego, że dostarczają drewna, ale także z uwagi na żywicę oraz liście. Olejek otrzymuje się z liści eukaliptusa. Znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. Bywa użyteczny do rozmiękczania niektórych smarów. Środki ostrożności: najpierw trzeba przeprowadzić test w niewidocznym miejscu. Przy nakładaniu nie trzeć. Gdzie kupić: drogerie.

Proszki ścierne mają najrozmaitsze przeznaczenie: niektóre doskonale czyszczą plamy rdzy na żeliwie, inne są dobre do mycia zlewów, wanien itp., a jeszcze inne, bardzo delikatne, do mycia szkła i powierzchni ze stali nierdzewnych.

SODA DO PRANIA (węglan sodu) – Sodę do prania, czyli węglan sodu, stosuje się do usuwania smarów, tłuszczów i zmiękczania wody. Dodaje się ją do prania w proporcji 4 łyżki (60 ml) na pełny wsad i zmniejsza ilość detergentu. Jeśli odzież jest bardzo zabrudzona, dodaje się więcej sody. Zalecenia: nie stosować do wełny i jedwabiu. Gdzie kupić: sklepy chemiczne i mydlarnie.

SODA OCZYSZCZONA (kwaśny węglan sodu) – Soda oczyszczona to tania, nie rysująca powierzchni substancja czyszcząca i odwaniająca. Można ją stosować jako delikatny proszek ścierny lub zmieszać z wodą, żeby powstała pasta do czyszczenia.
Gdzie kupić: sklepy spożywcze, sklepy chemiczne.

Światło słoneczne. Czasem efekt wybielający można uzyskać także środkami naturalnymi. Na przykład delikatne koronki, które mogłyby zostać zniszczone po zastosowaniu wybielacza, doskonale odzyskują biel na słońcu. Wystarczy je przyfastrygować do prześcieradła, które następnie na kilka godzin rozwiesza się na trzech lub czterech sznurach do bielizny. Aby przywrócić biel pożółkłej tkaninie, należy ją zmoczyć i wystawić na działanie silnego słońca. Stopniowo powinna odzyskać początkową barwę. Zalecenia: niektóre włókna ulegają osłabieniu wskutek działania słońca.

Terpentyna jest rozpuszczalnikiem używanym do rozcieńczania farb olejnych. Doskonale też nadaje się do usuwania plam z tłuszczu i farb z tkanin, jeśli włókna tkaniny tolerują terpentynę.

Wazelinę stosuje się do wstępnego rozmiękczania „opornych” plam z olejów i smarów, lecz potem, żeby je usunąć, trzeba plamę dodatkowo odtłuścić.

Woda utleniona (3-procentowa) jest bezpiecznym i wygodnym wywabiaczem do plam. Do białych tkanin (z wyjątkiem niektórych jedwabi syntetycznych i białego nylonu) na jedną część 3-procentowej wody utlenionej dodaje się 3 części ciepłej wody, 1/4 łyżeczki octu i kroplę amoniaku. Moczyć plamę przez 10 minut, a następnie dobrze wypłukać. W razie konieczności powtórzyć. Środki ostrożności: wodę utlenioną lepiej kupować w małych opakowaniach, żeby zawsze była świeża – z czasem, a także pod wpływem światła traci bowiem moc. (Należy sprawdzić datę ważności na etykiecie). Gdzie kupić: sklepy chemiczne, drogerie, apteki.

Wybielacze. Środki wybielające są pomocne przy usuwaniu plam i przywracaniu bieli naturalnie pożółkłym tkaninom.
Zawsze trzeba wybrać wybielacz, który jest bezpieczny dla tkaniny. Gdzie kupić: sklepy chemiczne, drogerie.