Usuwanie plam i zabrudzeń – Wanna i umywalka

Usuwanie plam i zabrudzeń – Wanna i umywalka

Plamy po farbie do włosów i kosmetykach często dają się usunąć za pomocą pasty zrobionej z kwaśnego winianu potasowego i wody utlenionej. Plamę smaruje się grubo pastą i pozostawia do wyschnięcia na 3 godziny. Następnie trzeba pastę spłukać i, jeśli to konieczne, proces powtórzyć.

Wnętrze wanny i umywalki myje się roztworem wody z octem. Wlać 10 łyżek (150 ml) zimnej wody do spryskiwacza. Dodać 1 łyżkę (15 ml) kwasu octowego (ocet). Spryskiwać mniej więcej pół metra kwadratowego na raz, zaczynając od dołu. Pozostawić na minutę, po czym spłukać czystą wodą z dodatkiem 1 łyżki (15 ml) sody do prania, żeby zneutralizować kwas.

Ślady rdzy w wannie lub w umywalce zmywa się, trąc silnie szmatką umoczoną w nierozcieńczonym occie lub usuwa natychmiast za pomocą rozcieńczonego odrdzewiacza. Można go dostać w niektórych sklepach metalowych i warto kupić od razu butelkę. Konieczne są rękawice, żeby ochronić skórę.

Pękniętą umywalkę można załatać, żeby przetrwała do czasu, aż się ją wymieni. Robi się to od spodu. Pęknięcie umyć, żeby usunąć ślady tłuszczu i mydła, a następnie nakleić na nie wodoodporny przylepiec, wygładzając wszystkie pęcherze powietrza. Całość trzeba pomalować białą farbą, a gdy wyschnie, nałożyć drugą warstwę. Nie używać umywalki przez 24 godziny. W międzyczasie za pomocą epoksydowego kitu reperacyjnego (do kupienia w sklepach metalowych) wypełnić wszystkie szpary wewnątrz umywalki.