Usuwanie plam i zabrudzeń – Chrom

Usuwanie plam i zabrudzeń – Chrom

Chrom łatwo koroduje w kontakcie z sodą, solą lub resztkami potraw. Dlatego szmatki do przecierania chromowanych obrzeży mebli muszą być bardzo czyste. Można stosować pasty silikonowe do polerowania, lecz tylko wówczas, jeśli powierzchnia chromu jest czysta. Kiedy pojawi się korozja, należy miejsce to delikatnie przetrzeć watą stalową umoczoną w środku czyszczącym. Opłukać i pokryć środkiem zabezpieczającym (do kupienia w sklepach z artykułami metalowymi).

Plakietkę chromową można polerować pastą silikonową w sprayu lub środkiem do polerowania samochodów. Z płytki trzeba zetrzeć brud wykręconą szmatką umoczoną przedtem w gorącym roztworze detergentu z kilkoma kroplami amoniaku. Dobrze wysuszyć i wypolerować.

Przedmiotów chromowanych nie należy wycierać ścierką do naczyń, gdyż resztki tłuszczu i jedzenia spowodują uszkodzenie, a w końcu korozję.

Chromowane części krzeseł, stołków, krzesełek dla dzieci i ławek często korodują na złączach. Miejsca takie trzeba przetrzeć suchą watą stalową i wytrzeć na sucho szmatką. Następnie nałożyć cienką warstwę środka do polerowania chromu.