Karaluchy

Karaluchy

Natychmiast po ich zauważeniu trzeba dokładnie umyć i wytrzeć: cokoły przyścienne i całe podłogi, pod dywanami i pod meblami, za wszelkimi urządzeniami kuchennymi i elektrycznymi oraz wnętrza szafek. Całą żywność trzeba włożyć do szczelnie zamykanych pojemników i od razu zmiatać wszystkie okruchy z podłogi. Codzienne odkurzanie – obowiązkowe.

Następnie trzeba zatkać wszystkie szpary- nawet te najmniejsze – piankowym preparatem do uszczelniania albo silikonem. Sprawdzić ściany, podłogi, sufity, rury wodociągowe. Zajrzeć do torebek i pudełek z suchą żywnością czy z pokarmem dla ptaków. W razie potrzeby umieścić je na kilka dni w zamrażalniku, by pozbyć się niechcianych gości.

Pod meblami i pod lodówką, w suchych miejscach, niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, rozsypać niewielkie ilości boraksu. Skuteczne są również rozmaite specjalistyczne preparaty, jeśli nastąpiła masowa inwazja karaluchów.

Rezultaty nie są natychmiastowe, ponieważ trzeba zniszczyć dorosłe owady oraz jaja, dlatego skutki operacji można ocenić po mniej więcej dwu tygodniach.

Przez cały ten czas trzeba zachować w kuchni dużą ostrożność, bo stosowane trujące preparaty są aktywne przez kilka tygodni.