Jak wyczyścić plamę z farby na dywanie?

Jak wyczyścić plamę z farby na dywanie?

Wielu z nas miało styczność z farbami malarskimi podczas różnego rodzaju remontów, lekkich konserwacji i napraw. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że korzystanie z tych środków, może być przyczyną powstawania tych mniejszych oraz większych plam będących wynikiem korzystania z pędzla i przelewania farby. O ile problemu nie ma gdy zabezpieczymy całe pomieszczenie folią malarską, tak problem pojawia się, gdy wykonujemy jakieś drobne prace konserwatorskie w pomieszczeniach i uznajemy, że zabezpieczanie wyposażania i podłóg jest zbyteczne. Wtedy nieopatrznie może pojawić się jakaś plama! Dzisiaj odpowiem wam na pytanie jak w prosty sposób pozbyć się plam malarskich z powierzchni waszego dywanu.

Co nam będzie potrzebne?

  • Gąbka
  • Woda
  • Szampon do prania dywanów
  • Rozpuszczalnik (Terpentyna)
  • Papierowe ręczniki

Jak poradzić sobie z plamą z farb akrylowych na dywanie ?

Na początku, stosując gąbkę, namoczoną czystą wodą czyścimy plamę tak,  aby nie rozprzestrzeniała się na dywanie. Farby akrylowe są podatne na działanie wody, dlatego możemy z powodzeniem je wycierać. Po wytarciu plamy, stosujemy szampon do dywanów i pozostawiamy do wyschnięcia.

A co z olejami?

W przypadku farb olejnych, sprawa wygląda troszkę inaczej. Ze względu na zastawanie specjalnych barwników i substancji w farbach olejnych, plamy, które po nich powstają są o wiele cięższe do usunięcia. Świeżą plamę należy osuszyć ręcznikami papierowymi i natychmiast zastosować szampon do dywanów. Stare plamy, powinny być traktowanie odpowiednim rozpuszczalnikiem, sugeruje użyć terpentyny (naturalne medium malarskie, do kupienia w każdym sklepie artystycznym), którą można nasączyć suchą szmatkę lub gąbkę i delikatnie przecierać plamę. Uprzednio sprawdź jak materiał z którego zrobiony jest dywan zareaguje na rozpuszczalnik, wykonując test na małym skrawku dywanu. Na koniec możesz użyć szamponu do dywanów i pozostawić dywan do osuszenia.