Amoniak

Amoniak

Amoniak to bezbarwny gaz, którego cząsteczka składa się z azotu i wodoru. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Sprzedaje się go w formie rozpuszczonej (tzw. woda amoniakalna) – doskonale czyści wiele powierzchni i materiałów, działając też odwadniająco. Dobrze rozkłada tłuszcze, usuwa wosk i brud. Amoniak może odświeżyć kolor, który wyblakł w kontakcie z kwasami.

Zalecenia: W żadnym wypadku nie wolno mieszać wybielaczy zawierających amoniak z chlorowymi; połączenie to daje toksyczne opary. Nie należy też stosować amoniaku w zamkniętych pomieszczeniach, gdyż jest bardzo lotny.
Może powodować blaknięcie niektórych barwników, więc przed użyciem trzeba przeprowadzić test. W żadnym razie nie wolno go używać do jedwabiu i wełny. Jeśli pod wpływem amoniaku nastąpi zmiana koloru, odbarwiony obszar trzeba szybko wypłukać wodą z kilkoma kroplami octu i dobrze spłukać.

Gdzie kupić: drogerie, sklepy chemiczne.

Amoniak – sposób użycia

Do mycia okien stosuje się 1/2 szklanki amoniaku na mniej więcej cztery litry wody. Dużym ułatwieniem czyszczenia piekarnika jest wstawienie do zimnego piekarnika spodka z amoniakiem na całą noc; rano piekarnik umyć. Uwaga: nie stosować amoniaku w piekarnikach samoczyszczących. W takim wypadku trzeba przestrzegać instrukcji producenta.